Pomorskie liczy możliwe łupkowe odwierty

W 2013 r. w woj. pomorskim może być wykonanych kilkanaście odwiertów poszukiwawczych gazu z łupków. Trzy odwierty tylko w pierwszym  kwartale br. planuje wykonać PGNiG. W minionych dwóch latach w regionie wykonanych zostało 20 odwiertów.

Jak powiedziała pełnomocniczka marszałka województwa pomorskiego ds.gazu łupkowego Małgorzata Maria Klawiter, liczba odwiertów, które  mają być wykonane w województwie, szacowana jest na kilkanaście, choć - jak przyznała - trudno jest określić dokładną ich liczbę.
Na terenie województwa poszukiwania może prowadzić ośmiu inwestorów, posiadających koncesje na prowadzenie badań. Prawo do  oszukiwań mają: 3Legs Resources, PGNiG SA, BNK Petroleum, Talisman Energy Polska, San Leon (Oculis Energy), Eni Polska, Marathon Oil Company i Mac Oil. Klawiter powiedziała, że trzy odwierty tylko w pierwszym kwartale ma wykonać PGNiG: na koncesji Wejherowo w miejscowości Kochanowo (gm. Luzino, powiat wejherowski), na koncesji Kartuzy - Szemud w Borczu (gmina Somonino, powiat kartuski) oraz na koncesji Stara Kiszewa w Wysinie (gmina Liniewo, powiat kościerski).
Amerykańska firma BNK Petroleum planuje kontynuację odwiertu na koncesji Bytów Gapowo B 1 (powiat kartuski, gm. Stężyca). Ponadto firma  lanuje kolejne odwierty na swoich dwóch koncesjach; obecnie trwają analizy i planowanie prac. Zakłada się wykonanie po jednym odwiercie na każdej z koncesji.
Spółka Eni Polska na koncesji Malbork planuje wykonać odwiert Mirowice 1 (powiat Sztum, gmina Mikołajki Pomorskie). Klawiter powiedziała, że firma San Leon (Oculis Energy) poinformowała, że prowadzi badania sejsmiczne na koncesji Czersk i po badaniach planuje wytyczać miejsce na odwiert. Talisman Energy Polska poinformowała urząd marszałkowski, że jest w trakcie planowania i nie ma jeszcze ustalonej dokładnej lokalizacji odwiertów. Koncesjami na poszukiwanie złóż gazu z łupków objęte jest ok. 85 proc. województwa pomorskiego. Do tej pory w regionie wykonano 20 odwiertów poszukiwawczych surowca, m.in. w Lewinie, Lubocinie, Łebieniu, Lęborku i Starogardzie Gdańskim. Łącznie inwestorzy mają 23 koncesje. Na każdej z nich planuje się wykonać po trzy odwierty. W najbliższych latach w regionie można się spodziewać realizacji ok. 70 odwiertów poszukiwawczych. Klawiter poinformowała, że na początku marca rozpocznie się kampania dialogowo-informacyjna dotycząca gazu z łupków "Razem o łupkach". Natomiast w lutym ma rozpocząć się projekt pilotażowy kampanii. Na razie nie wiadomo, na terenie jakiej gminy projekt pilotażowy będzie realizowany. Kampania "Razem o łupkach" przez dwa lata będzie prowadzona na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego.

Czytany 1353 razy