Fotowolta na dachu

Pierwsza na Pomorzu elektrownia fotowoltaiczna wytwarzająca energię elektryczną działa na budynku urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego  w Gdańsku. Zakłada się, że w dni słoneczne elektrownia zaspokoi wszystkie potrzeby energetyczne budynku.

W piątek podczas prezentacji instalacji prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku Danuta Grodzicka-Kozak podkreśliła, że "jest to pierwsza w Polsce elektrownia zainstalowana na zabytkowym budynku i zrealizowana za zgodą konserwatora". Jednym z warunków konserwatora było to, by panele miały kolor czerwony, dopasowany do koloru dachu.
Dyrektor Departamentu Majątku pomorskiego urzędu marszałkowskiego Andrzej Słowiński poinformował, że na dachu zabytkowego gmachu urzędu marszałkowskiego przy ul. Augustyńskiego na Dolnym Mieście zainstalowano 159 sztuk modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 340 metrów kwadratowych.
Pozyskana ze słońca energia będzie wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych i do oświetlenia. W gmachu o łącznej powierzchni użytkowej ok. 3 tys. m kw. pracuje ok. 300 osób. Słowiński poinformował PAP, że za energię dla potrzeb budynku tylko za grudzień 2012 r. zapłacono 23 tys. zł.
Marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że montaż instalacji na dachu urzędu ma też zachęcić inne samorządy i instytucje publiczne należące do samorządu do realizacji podobnych projektów i obniżenia kosztów funkcjonowania. "Trzeba obniżać koszty funkcjonowania administracji" - podkreślił.

Czytany 1252 razy