„Memling nie może być schowany!”

Wędrówki szlakiem gdańskich sądów ostatecznych, gra miejska Link do Memlinga oraz premiera opery „Sąd Ostateczny" – to tylko niektóre wydarzenia kulturalne, które będą realizowane do końca 2017 r. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano z okazji Roku Memlinga?

memliwwwwng

Pół roku temu rozpoczęła się realizacja projektów w ramach Roku Memlinga. Ich celem jest promocja jednego z najcenniejszych dzieł malarskich znajdujących się w Polsce. Na konferencji prasowej, zorganizowanej w Muzeum Narodowe w Gdańsku, podsumowano dotychczasowe działania.

Co ostatecznie się wydarzyło?

W pierwszej połowie 2017 r., w ramach akcji „Jeden ze 100", zrealizowano wiele ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich, dyrektor muzeum Wojciech Bonisławski, wymienił m.in. konkurs artystyczny Slam Ostateczny, cykl audycji w Radiu Gdańsk, grę terenową Wtajemniczeni do sztuki, warsztaty dla dzieci Aniołki Memlinga, konkurs na komiks czy cykl wykładów Akademia Sądu Ostatecznego. Dzieło Memlinga promowane było na targach Free Time Festiwal i w czasie Święta Miasta Gdańska. Do obrazu nawiązywał także spektakl w ramach festiwalu teatrów ulicznych FETA oraz najnowszy mural Piotra Szwabego, namalowany na ścianie bloku na gdańskiej Zaspie.

Plany na drugie półrocze

Do końca 2017 r. kontynuowane będą spotkania w ramach Akademii Sądu Ostatecznego. Zaplanowane są wędrówki szlakiem sądów ostatecznych, skierowane do mieszkańców Gdańska. Dla dzieci przygotowana zostanie ilustrowana książka o twórcy słynnego tryptyku. Natomiast w grze miejskiej Link do Memlinga, każdy będzie mógł się podjąć misji odzyskania obrazu, skradzionego przez kolekcjonera dzieł sztuki z odległej przyszłości.
Dodatkowo w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu „Sąd Ostateczny", do którego muzykę stworzył ceniony kompozytor muzyki współczesnej Krzysztof Knittel.
Ważnym wydarzeniem będzie wystawa „Zamieszkać z Chrystusem i Marią". Jej otwarciu towarzyszyć będzie pierwsza z cyklu zaplanowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku konferencji naukowych pt. Hans Memling i sztuka dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku. W muzeum zostanie też udostępniona ceramiczna instalacja multimedialna wykonana przez włoskiego artystę Nicolę Bocciniego, która będzie współczesną interpretacją tematu sądu ostatecznego.

„Na tym roku się nie zatrzymamy"

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapewnił, że działania promujące „Sąd Ostateczny" będą kontynuowane. – Z pewnością nie zatrzymamy się na tym roku. Memling nie może być schowany! Bardzo mi zależy na tym, aby o jego dziele usłyszał cały świat, ponieważ jest ono fantastyczną wizytówką Gdańska, Pomorza i Polski – zaznaczył marszałek Struk.

Dlaczego złota kula?

Podczas konferencji zaprezentowano założenia kampanii promującej „Sąd Ostateczny", przygotowanej dla muzeum przez firmę TOFU Studio. Jej pomysł został oparty na wykorzystaniu złotej kuli. Jako że stanowi ona kluczowy element ikonograficzny obrazu Hansa Memlinga, jest też podstawowym elementem budującym z nim skojarzenie.
Kolejne odsłony kampanii będzie można śledzić do końca 2017 r. Przygotowana już została podstawowa identyfikacja wizualna, tzn. logo oraz seria infografik dedykowanych obrazowi. Natomiast w 2018 r. pojawi się spot do dystrybucji na portalach internetowych i w telewizji. Rozpocznie się także produkcja gadżetów, takich jak: torby, koszulki, przypinki, wlepki czy tapety na komputer i smartfon.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)