Ekologiczny i nowoczesny. Pierwszy taki urząd w Polsce

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie będzie miał nową siedzibę - to będzie pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych.

10657www2

Kształt bryły ciosanej według stron świata, zielone tarasy, zaawansowane technologie dzięki, którym budynek dostraja się do panujących warunków atmosferycznych to tylko niektóre z rozwiązań składających się na ten nowoczesny, proekologiczny obiekt.
Zgodnie z założeniami trzy budynki, które będą stanowić nową siedzibę Urzędu już na etapie planowania poddawane zostały wielokryterialnej ocenie ekologicznej BREEAM, która zakończyła się przyznaniem certyfikatu na poziomie Excellent. Oznacza to, że w Krakowie powstanie pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych.
Pod jednym... zielonym dachem
Jednocześnie rozsiany obecnie w kilku lokalizacjach urząd znajdzie się pod jednym dachem, co zmniejszy uciążliwości i czas dojazdu. Przy okazji w ramach inwestycji Kraków otrzyma nowe, wysokiej jakości przestrzenie miejskie z placem frontowym i ogólnodostępnym zielonym dziedzińcem.
Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na realizację projektu. Wówczas też okaże się kto podejmie się budowy tego bezprecedensowego w skali kraju kompleksu, za którym stoi konsorcjum biur: Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński (liderzy konsorcjum, autorzy projektu budynków A i B oraz zagospodarowania terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (autorzy projektu budynku C). Inwestorem jest spółka RCA Małopolska.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji, ogrzewania i schładzania budynku nowoczesny kompleks zużywał będzie o ponad 30 proc. mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Budynki będą w pełni przyjazne zarówno pracującym w nich ludziom jak i odwiedzającym interesantom.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)