Skarb, jaki trafia się raz na wieki

Zbiór ponad 70 prac Augusta Ludwika Mosta, tzw. teka - to nowy, wyjątkowo cenny nabytek Muzeum Narodowego w Szczecinie, który wsparł finansowo samorząd województwa. To pierwsze tak obszerne źródło artystyczne dokumentujące pomorską kulturę XIX wieku.

wzwwp

W piątek 5 stycznia br. odbyła się premierowa prezentacja skarbów, kupionych za niemal 18 tys. euro od rodziny artysty. Pomoc z budżetu województwa to 60 tys. zł. Resztę dołożyło Towarzystwo Przyjaciół MNS oraz zbiórka publiczna podczas Nocy Muzeów 2017.
- Wydaje się oczywistym, że powinniśmy pielęgnować twórczość i kolekcjonować dzieła wybitnego artysty, który tutaj tworzył, dokumentował tutejsze pejzaże. Naszą zachodniopomorską tożsamość musimy budować również w oparciu o tych, którzy byli tu przed nami. Dziękuję bardzo pracownikom muzeum i prywatnym donatorom. To wielka przyjemność uczestniczyć w tak ważnym zakupie – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.
W większości są to studia malarskie do obrazów wykonane techniką olejną lub akwarelową. Są także rysunki piórem, ołówkiem oraz litografie i kilka archiwalnych fotografii dokumentujących malowane przez Mosta portrety szczecińskich nauczycieli Gimnazjum Mariackiego. Informacje o dziełach znajdujących się w tece zamieszczone są w katalogu dzieł Mosta opracowanym przez jego wnuka Petera Paula Mosta w 1937 roku. Teka ma wielkie znaczenie dla Szczecina i Pomorza Zachodniego, gdyż blisko połowa znajdujących się w niej prac przedstawia ten region.
Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie zaznaczał, że odnalezienie szkicownika artysty umożliwia badanie jego metody twórczej i tajników warsztatu. - To tak, jakby odkryć autograf artysty, którego znamy tylko z druków. Wtórowała mu kustosz z Działu Sztuki Dawnej muzeum Ewa Gwiazdowska–Banaszek – To skarb, który trafia się raz na wieki.
Szczególnie cenna jest akwarela z widokiem głównego dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich. Jest to kompozycja poprzedzająca powstanie obrazu, który Most malował w okresie studiów w 1828 roku. To dzieło jest jedynym zachowanym widokiem dziedzińca zamkowego z tego czasu, ponieważ obraz olejny Mosta zaginął podczas drugiej wojny światowej. Spośród portretów do najcenniejszych należy wizerunek ojca artysty namalowany w trakcie przygotowań do chrzcin, portret pierwszej żony Karoliny, podobizna córki, także Karoliny oraz portrety pośmiertne obu kobiet. Wyjątkową kompozycję stanowi postać Chrystusa Zmartwychwstałego – studium do jedynego religijnego obrazu namalowanego przez Mosta. Dzieło to powstało w trakcie pracy nad obrazem ołtarzowym do kościoła w Cartlow (Meklemburgia – Pomorze Przednie).
Carl August Ludwig Most (ur. 1807 r.) związany był z Pomorzem poprzez swoją pracę artystyczną, tematykę obrazów, rysunków i szkiców oraz kształcenie uczniów, którzy kontynuowali jego dzieło. Malarz dokumentował pomorską kulturę ludową, zajęcia w dni powszednie i uroczystości organizowane z okazji świąt kościelnych oraz okazji rodzinnych. Był czynny zawodowo aż do śmierci 27 czerwca 1883 r. Muzeum Narodowe w Szczecinie dysponuje 12 obrazami Augusta Ludwika Mosta.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)