Bal z myślą o potrzebujących

Ósmy Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się 20 stycznia w CKK Jordanki w Toruniu. Dochód z imprezy trafi do Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu, a także polskich misjonarzy niosących pomoc potrzebującym za granicą. Tegoroczną edycję balu samorząd województwa organizuje wspólnie z prezydentami Torunia Michałem Zaleskim oraz Włocławka Markiem Wojtkowskim.

Balw

- Zachęcamy uczestników balu oraz wszystkich, którzy chcieliby wspomóc nasz cel, by otworzyli swe serca i włączyli się w akcję pomocy potrzebującym matkom oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, którzy są podopiecznymi placówek prowadzonych przez siostry pasterki i elżbietanki. Po raz pierwszy będziemy też zbierać środki dla polskich misjonarzy pracujących z Zambii i Indonezji. To piękne dzieła, które powinnyśmy wpierać ­  mówi marszałek Piotr Całbecki.
W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych dwóch instytucji z regionu, które przeznaczą go na wsparcie na remonty i inwestycje: Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (gmina Osielsko, powiat bydgoski), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie. Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (gmina Aleksandrów Kujawski), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, pod opieką którego przebywa 70 osób niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie.
Część pieniędzy trafi także na wsparcie polskich misji niosących pomoc potrzebującym w odległych zakątkach globu: sióstr klaretynek, które opiekują się mniejszością chrześcijańską w Indonezji - wsparcie pomoże w zakupie generatora prądu; duchownych z diecezji toruńskiej, którzy prowadzą misję w Zambii - wsparcie pomoże w budowie studni.
Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia angażują się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazują wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię. Wśród tegorocznych darczyńców są między innymi David Lynch, który przekazał deskorolkę z podpisami członków ekipy filmowej Twin Peaks; Maryla Rodowicz, która podarowała jeden ze swoich kapeluszy; Krystyna Szalewska, której prace cieszą się dużą popularnością wśród uczestników licytacji oraz Radio GRA, które przekazało bombkę z autografem Roda Stewarda.
Osoby, które chciałyby ofiarować przedmiot na charytatywną licytację mogą dzwonić pod nr tel. 56 62 18 477 (do 12 stycznia). Pomóc można także dokonując wpłaty na konto balu: 34 1020 1462 0000 7602 0325 8159 (wpłaty należy kierować na DPS w Grabiu, w tytule wpisać: VIII Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).
Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru będą Hanna Śleszyńska i Krzysztof Respondek, wystąpi także Capella Bydgostiensis oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)