Finał WOŚP w szpitalach marszałkowskich

Badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, pokazy ratownictwa medycznego czy vouchery na zabiegi – tak będzie wyglądał finał WOŚP w tzw. szpitalach marszałkowskich województwa pomorskiego. Zebrane pieniądze pomogą w leczeniu noworodków. Wielka zbiórka już w niedzielę, 14 stycznia 2018 r.

banerwWOŚP

Pielęgniarki będą wykonywały podstawowe badania tj. pomiar ciśnienia tętniczego czy poziom cukru we krwi. W Wejherowie odbędą się pokazy ratownictwa medycznego. Na stoiskach pojawią się również wolontariusze WOŚP z puszkami, do których będzie można wrzucić datek.
– Już po raz kolejny włączamy się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mając świadomość wyjątkowości tego wydarzenia – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – Łącznie nasze cztery szpitale otrzymały od fundacji bardzo dużo cennego sprzętu o wartości blisko 2 mln zł, który służy zarówno najmłodszym pacjentom naszych oddziałów pediatrycznych i neonatologicznych, jak i osobom w podeszłym wieku, wymagających wsparcia na oddziałach internistycznych czy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym – dodaje Nałęcz.
Celem tegorocznego 26. już finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie zebranie pieniędzy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. – W tegorocznym finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – wyjaśnia Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.
Neonatologia była celem finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39  zł. Najmniejszym pacjentom służy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków i 344 kardiomonitory.
W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)