Pierwsza pomoc w urzędzie

Ponad 130 pracowników z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zostanie przeszkolonych z pierwszej pomocy przedmedycznej. — Będzie to przede wszystkim szkolenie praktyczne — mówi instruktor Mariusz Penar.

0602201ww

Cykl szkoleń rozpoczął się 6 lutego 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Szkolenie jednej 22-osobowej grupy trwa cały dzień (od godz. 9.00 do 15.00). Jeszcze w lutym z pierwszej pomocy przedmedycznej zostanie przeszkolonych 6 takich grup składających się z pracowników urzędu.

Ćwiczenia praktyczne

Każdy z uczestników szkolenia będzie miał możliwość przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Wcześniej ratownik medyczny pokazał jak zrobić o prawidłowo i jak używać defibrylatora, który jest dostępny w każdym z budynków urzędu marszałkowskiego przy portierni lub u ochrony.   
— Najłatwiej jest nam udzielać pomocy osobom bliskim, rodzinie, współpracownikom. To, czy osoba przeszkolona z pierwszej pomocy zachowa zimną krew w praktyce to już są kwestie indywidualne — mówi instruktor pierwszej pomocy Mariusz Penar. — Może się okazać, że ktoś jest dobry na ćwiczeniach, a spanikuje na widok krwi. Dlatego trzeba ćwiczyć, powtarzać szkolenie i oswoić się z zasadami udzielania pomocy. Tak, jak trzeba nauczyć się teorii jazdy samochodem nim wsiądzie się za kierownicę. Takie szkolenie najlepiej powtarzać co 2-3 lata — dodaje.

Nie tylko resuscytacja

Osoby uczestniczące w szkoleniu z pierwszej pomocy oprócz nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej i obsługi defibrylatora dowiedzieli się jak pomóc osobie, która się zadławiła oraz kiedy i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Szkolenie obejmuje również naukę pierwszej pomocy w przypadku krwotoku i najczęściej występujących urazów.Część teoretyczna szkolenia dotyczyła wyjaśnienia podstawy prawnej, czyli tego, kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i dlaczego. Prowadzący szkolenie ratownik medyczny pokazał uczestnikom jak powinna być wyposażona apteczka i wyjaśnił czym jest łańcuch przeżycia, czyli 4 kolejne czynności niezbędne do udzielenia skutecznej pierwszej pomocy.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)

Czytany 575 razy