Regiony Polski i Chorwacji o współpracy w UE

- Wspólnie się od siebie uczymy, wspieramy się i pomagamy sobie w stawianiu czoła wyzwaniom – tymi słowami marszałek województwa zachodniopomorskiego, a zarazem prezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej Olgierd Geblewicz przywitał w Porec uczestników 7. Forum Regionów Polski i Chorwacji. Przyszły budżet UE, planowanie strategiczne, rozwój obszarów wiejskich – to tylko niektóre z tematów wydarzenia. Olgierdowi Geblewiczowi towarzyszył wicemarszałek Jarosław Rzepa.

wzpwww

- Forum Regionów Polski i Chorwacji to doskonała platforma wymiany doświadczeń i dobrych praktyk jakimi kierujemy się wdrażając polityki Unii Europejskiej. Korzystają obie strony. Wspólnie się od siebie uczymy, wspieramy się i pomagamy sobie w stawianiu czoła wyzwaniom. Współdziałamy by rozwijać nasze regiony i ojczyzny, by rozwijać Unię Europejską. – mówił prezes ZWRP.
Co czeka regiony do roku 2030? Jakie zadania Unia Europejska postawi przed samorządami? Jak silne narzędzia tworzenia rozwoju i środki na ten cel trafią do odległych od centrum ośrodków władzy? Dyskusja o tym co czeka region w najbliższej przyszłości była mocnym akcentem otwierającym kolejne już spotkanie partnerskich regionów z Polski i Chorwacji.
- Nasze partnerstwo pozwala na unikanie tych samych pomyłek, a stwarza szanse na kopiowanie sukcesów i dobrych wzorców. Musimy wzmacniać swoją rolę i pozycję, to nasza wspólna droga, nasz wspólny cel. – wyjaśniał prezydent Stowarzyszenia Regionów Chorwacji Goran Pauk.
Podczas dyskusji nie mogło zabraknąć kwestii nowej perspektywy budżetowej UE, czy możliwości pobudzania dalszego wzrostu regionów. Uczestnicy VII Forum poruszali m.in takie kwestje jak zapewnienie zrównoważonego rozwoju i promocja obszarów rolnych, polityka inwestycyjna, czy znaczenie edukacji oraz kultury w regionach. W dyskusjach biorą udział samorządowcy z obu krajów, m.in marszałkowie czy prefekci województw. Patronat nad wydażeniem objął m.in Prezydent Republiki Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)