Pomorskie postawiło na kolej

Pomorska kolej nie poradzi sobie z wzrastającym ruchem towarowym i pasażerskim. Aby uniknąć komunikacyjnego armagedonu niezbędne jest wybudowanie nowych linii kolejowych. W 2020 roku rozpoczną się prace związane z budową drugiego toru oraz elektryfikacją. Niezbędne są jednak kolejne inwestycje.  Są również plany budowy w gdańskich Kokoszkach intermodalnego terminalu. Transport intermodalny łączy różne środki transportu. Wraz z rozwojem portów w Gdyni i Gdańsku niezbędne jest modernizowanie istniejącej oraz budowanie nowej infrastruktury transportowej. Dotyczy to zwłaszcza linii kolejowych. Bez tego, pomorska kolej nie będzie w stanie obsłużyć wzrastającego ruchu towarowego oraz pasażerskiego.

pomorskieww1

– Pomorskie od lat inwestuje w kolej. Miesiąc w miesiąc na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewozimy coraz więcej pasażerów. Przy współudziale samorządu województwa pomorskiego modernizowane są kilometry linii kolejowych – wylicza Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Kolejowym kręgosłupem województwa jest linia kolejowa 201 z Gdyni przez Kościerzynę do Maksymilianowa. Już w 2020 roku rozpoczną się prace związane z budową drugiego toru oraz elektryfikacją. Ale na tym nie koniec.

Muszą być kolejne inwestycje

Modernizacja linii do Kościerzyny umożliwi szybszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów osobowych i towarowych.
– Jak najbardziej popieramy modernizację szlaku. Widzimy jednak pewne zagrożenie. Prowadzone prace odetną Kartuzy i okolice od transportu kolejowego – mówi wicemarszałek.
Brak możliwości dojazdu pociągów do Kartuz spowoduje, że pasażerowie przesiądą się do własnych samochodów i autobusów – To kilkadziesiąt tysięcy więcej pojazdów na szosach. Drogi tego nie wytrzymają. Dojdzie do paraliżu – zaznaczył wicemarszałek Świlski.
Aby uniknąć komunikacyjnego armagedonu niezbędne jest wybudowanie nowych linii kolejowych.
– Trzeba odbudować linię z Kokoszek przez Starą Piłę do Dzierzążna. Dzięki połączeniu z linią PKM pasażerowie bez przeszkód dojadą do Trójmiasta. Ważna jest również kolejowa obwodnica Kartuz, dzięki której pociągi będą mogły jeździć szybciej. Te inwestycje są po prostu niezbędne – tłumaczy.
Niestety władze centralne oraz kolejarze z rezerwą odnoszą się do planów samorządu województwa.
– Jak dotychczas nie dostaliśmy żadnych konkretnych informacji ani zapewnień o poparciu naszych planów– podsumowuje Świlski.

Terminal w Kokoszkach

Są również plany budowy w gdańskich Kokoszkach intermodalnego terminalu. Transport intermodalny łączy różne środki transportu. Ładunki przewożone głównie w kontenerach są bezpośrednio przeładowywane np. z samochodów na kolej.  
– W tej dzielnicy jest duże skupisko przemysłu. Są tam hale magazynowe i place składowe. To trzeba wykorzystać. Dzięki dobremu połączeniu kolejowemu mógłby tam powstać transportowy węzeł – informuje Ryszard Świlski.
Co więcej, dzięki lokalizacji w pobliżu portu lotniczego istniałaby możliwość obsługi kombinowanych ładunków lotniczo-kolejowych.
– Dzięki tym wszystkim inwestycjom Pomorze mogłoby się stać transportowym hubem łączącym Europę z resztą świata – dodał wicemarszałek.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 460 razy