Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Podczas uroczystości honory gospodarza pełnił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

wwwwlkp

„Pamiętamy i pamiętać będziemy o ofiarach zbrodni katyńskiej i ponad półtora miliona Polaków wywiezionych na zatracenie, na Sybir i do Kazachstanu.
Pamiętamy, nie w imię zemsty lecz przestrogi przed złem, totalitaryzmem i nienawiścią prowadzącą do zbrodni. W ubiegłym roku nazwiska blisko 2000 Wielkopolan, którzy stali się ofiarami stalinowskiego reżimu, umieszczono na tablicy w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Kantego w Poznaniu. Miejsce to stało się symboliczną mogiłą, przed którą modlimy się za tych, którym odmówiono prawa do godnego pochówku. To kolejny fundament  panteonu naszej narodowej pamięci, która trwa, bo kolejne pokolenia nie dają jej zgasnąć” – mówił Wojciech Jankowiak, który w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego zwrócił się do zgromadzonych pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu uczestników uroczystości.
Obchodom organizowanym przez samorząd województwa wielkopolskiego towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Ceremoniał wojskowy zwieńczył  Apel Pamięci, którym oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru. Uroczystości pod pomnikiem zakończyła pieśń pt. „Marsz Sybiraków” i wspólna modlitwa za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych.
W gronie współorganizatorów wydarzenia znaleźli się: Stowarzyszenie „Katyń" w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.".

Źródło: www.umww.pl
(ski)