Porozumienie o badaniu kondycji pomorskich nauczycieli

Czego potrzebują, czego oczekują pomorscy nauczyciele? Czy lubią swoją pracę? Jak to sprawdzić? Co zrobić, by podnieść poziom nauczania w szkołach? W Urzędzie Marszałkowskim województwa Pomorskiego zostało podpisane porozumienie pomiędzy samorządem województwa pomorskiego, Uniwersytetem Gdańskim i Głównym Urzędem Statystycznym w sprawie badania kondycji zawodowej pomorskich nauczycieli. Wyniki mają być za pół roku.

pomorskiwwe1

Badanie kondycji pomorskich nauczycieli

Badania będą przeprowadzone w 152 szkołach. W pierwszych ankiety zostały już rozdane. – Cztery tysiące nauczycieli i 15 tysięcy uczniów będzie poddanych anonimowemu badaniu ankietowemu. W tym roku ankiety przygotowano również dla 15 tysięcy rodziców, gdyż ich oczekiwania są równie ważne, jak potrzeby uczniów i nauczycieli – mówił Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Bardzo nam zależy na badaniach jakościowych, będą więc wywiady grupowe i indywidualne – dodał Krawiec. Chodzi o to, żeby ustalić, jaka jest kondycja pomorskich nauczycieli. Czego potrzebują, jakiego wsparcia oczekują? Jaki jest obraz współczesnej edukacji? Jaki chcieliby, żeby był? Jak uczelnie przygotowują pedagogów do zawodu? Jakie są oczekiwania uczniów i rodziców? Odpowiedzi  na te pytania poznamy już na przełomie września i października 2018 r.

Pomorskie szkolnictwo

– Jednym z najważniejszych filarów edukacji jest nauczyciel. Ponad 36 tysięcy nauczycieli jest zatrudnionych w województwie pomorskim. Czy pomorski pedagog jest przygotowany do wyzwań współczesnej edukacji? – pytał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Pomorskie nie wypada najlepiej w testach kompetencji i na egzaminach państwowych. Należałoby to zmienić. Kluczową postacią w procesie kształcenia jest nauczyciel, bo to on przekazuje wiedzę uczniom. Dlatego wyniki badań kondycji nauczyciela mogą pokazać, co należy zmienić, na co zwrócić szczególną uwagę.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)

Czytany 378 razy