Jeden bilet z Pomorza do Szwecji

Już we wrześniu w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Starogardzie Gdańskim do pojazdów komunikacji miejskiej i regionalnej wsiądą testerzy. Będą sprawdzać jak działają kasowniki, karty i aplikacje dla pasażerów. Testy dotyczyć będą też podróży promem do Karlskrony i regionu Blekinge.

88e

Wiele lat prac

Prace nad uruchomieniem tak zwanego wspólnego biletu trwały kilkanaście lat. – Na ten dzień czekaliśmy długo. Podpisana dziś umowa oznacza, że wkraczamy w zupełnie nowy etap – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Integracja transportu to jeden z priorytetów samorządu województwa pomorskiego. – Nie działamy w próżni. Transport należy integrować, nie tylko na poziomie województwa, ale musimy działać szerzej w przestrzeni międzynarodowej. System, który wraz z partnerami z basenu Morza Bałtyckiego wprowadzamy, będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie – zaznaczył Stuk.

Testerzy wsiądą do pojazdów

Testy systemu rozpoczną się jeszcze we wrześniu. – To przełomowy moment. Będziemy sprawdzać jak system będzie się zachowywać w praktyce – powiedział Krzysztof Rudziński, prezes zarządu spółki Innobaltica. Testy mają przyzwyczaić podróżnych do nowej technologii. Pomogą również ustalić, czy dane są bezpieczne oraz czy system łączności działa bez przeszkód. – Można powiedzieć, że nasze dziecko, jakim jest system wspólnego poboru opłat poszedł do szkoły. Będzie się uczyć, przetwarzać i analizować autentyczne dane, pochodzące od testerów. Dowiemy się również, czy przygotowane oprogramowanie jest przyjazne i intuicyjne  – wyjaśnił Rudziński. Testy potrwają około roku.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)