Gest rodziny przedwojennego wojewody pomorskiego

Obraz zatytułowany „Pomorze" został zamówiony w 1923 r. przez ówczesnego wojewodę pomorskiego Stanisława Wachowiaka. Jego autorem był poznański malarz Henryk Jackowski-Nostitz. W 2018 r. rodzina wojewody Wachowiaka zdecydowała o przekazaniu tego dzieła marszałkowi województwa pomorskiego. Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się podczas ostatniej w tej kadencji sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

4333444ie

„Obraz trafi w godne ręce"

Przed wojną obraz należał do wojewody Stanisława Wachowiaka. – Miał on pod Starogardem Gdańskim posiadłość, w której ów obraz się znajdował. Majątkiem zarządzała jego siostra, czyli matka mojej żony – wspomina Michał Żaboklicki, ofiarodawca obrazu. – Tuż po wojnie, z obawy o swoje życie Stanisław Wachowiak wyjechał z Polski, a cała rodzinna spuścizna trafiła do nas. Potomkowie wojewody Wachowiaka zdecydowali, aby obraz „Pomorze" przekazać marszałkowi województwa pomorskiego. – Jesteśmy zadowoleni, że trafi on w godne ręce gospodarza województwa. Marszałek jest osobą, która integruje wszystkich mieszkańców i kieruje Pomorzem, podobnie jak to czynił Stanisław Wachowiak, stąd mój pomysł, aby to właśnie jemu podarować ten obraz – dodaje Michał Żaboklicki.
– Składam wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności za okazaną życzliwość i hojność w tym szczególnym dla nas roku, roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i dwudziestolecia samorządu wojewódzkiego. Przekazanie przez pana Michała Żaboklickiego w darze tego obrazu to wspaniałe świadectwo wielkiego serca i szacunku dla historii naszego regionu – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Marszałek wręczył także rodzinie pamiątkowy medal „De nihilo nihil fit".
Obraz został przekazany na rzecz Muzeum Narodowego w Gdańsku, ale będzie eksponowany w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)