Niepodległościowa gęsina na Marcina i nie tylko

Doroczny dwudniowy (10 – 11 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie jak zwykle  głównym wydarzeniem  kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, wiążącej Narodowe Święto Niepodległości z tradycją kulinarną. Będzie wyjątkowo, bo to rok stulecia odzyskania niepodległości. W programie także „czas na gęsinę” w restauracjach w całym regionie, tradycyjne gęsinowe konkursy z nagrodami oraz 2018 gęsich tuszek dla mieszkańców regionu na uroczysty rodzinny obiad 11 listopada.

753332

- Zapraszam do Przysieka pod Toruniem, który na dwa dni stanie się gęsinową stolicą Polski i miejscem, w którym można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. To mniej oficjalna, festynowa część kujawsko-pomorskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Bądźmy tam razem – zachęca marszałek Piotr Całbecki.
Jak zwykle zaplanowano połączone z degustacją prezentacje kulinarne w wykonaniu kucharzy celebrytów – przyjadą Robert Makłowicz, Giancarlo Russo, Teo Vafidis i Katarzyna Meller – kiermasz potraw z gęsiny i produktów regionalnych, bogatą ofertę z myślą o najmłodszych (przedstawienia teatralne, warsztaty artystyczne i sala zabaw), a także wielką biesiadę z muzyką na żywo w karczmie gęsinowej. A ponieważ to 100-lecie Niepodległej, będą wielki tort urodzinowy, otwarta dla wszystkich chętnych scena poezji patriotycznej i, dla miłośników tego rodzaju smaków i klimatów, „niepodległościowa” grochówka z kuchni polowej. Przewidziano bezpłatny dowóz autobusami z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia.
Marszałek Piotr Całbecki, który korzystając z obecności Roberta Makłowicza, jednego z najpopularniejszych kucharzy w Polsce, nakręcił wspólnie z nim dwa krótkie filmy promujące tradycję kulinarną Kujaw i Pomorza, jest fundatorem 2018 gęsich tuszek na uroczysty rodzinny obiad w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Otrzymają je zwycięzcy konkursów gęsinowych przeprowadzonych przez regionalne media.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)