Oratorium na 100-lecie

W dniu dziękczynienia za 100. rocznicę odzyskania wolności po raz pierwszy w bazylice jasnogórskiej zabrzmiało oratorium „Soli Deo per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, dla uczczenia Matki Bożej Królowej Polski. Oratorium powstało w 2017 r., by przybliżyć osobę i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na premierowe wykonanie oratorium na Jasnej Górze, które towarzyszy obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaprosił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze.

78867ie

- Dzisiejsze wydarzenie, koncert oratoryjny, który wraz ojcami paulinami oraz Filharmonią Śląską wystawiamy po raz pierwszy na jasnej górze wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości naszej ojczyzny. Termin wykonania utworu – 4 listopada – nie jest przypadkowy. Właśnie tego dnia 1918 roku polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i w tym miejscu po raz pierwszy po 123 latach pojawiła się biało-czerwona flaga.  Zarząd województwa oraz sejmik chce podkreślić doniosłość tego wydarzenia i jego znaczenie dla kolejnych pokoleń. Wydarzenia tego stulecia – II wojna światowa, okres komunizmu w Polsce – pokazują nam, jak łatwo niepodległość utracić, dlatego każdego dnia musimy o nią się starać” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.
Oratorium „Soli Deo per Mariam” powstało z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów. Ks. Tadeusz Golecki, autor libretta, podkreślił, że tak jak biblijny Mojżesz doprowadził naród wybrany do ziemi obiecanej, tak Prymas Tysiąclecia doprowadził nas w czasach komunizmu do wolności. Pokazał, że wolność najgłębsza, duchowa, a potem ta ludzka bierze się z oddania i zawierzenia Matce Bożej. Następnie krakowscy kompozytorzy: Piotr Pałka i Hubert Kowalski podjęli się trudnej roli przewodników, aby w dziesięciu obrazach pieśni oratoryjnej opowiedzieć o miłości pasterza do Boga i swego ludu.

„Soli Deo per Mariam” – oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim

Libretto: ks. Tadeusz Golecki Muzyka: Piotr Pałka i Hubert Kowalski Wykonawcy: chór i orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, soliści: Joanna Klin – sopran, Joanna Krasuska-Motulewicz – alt, Marcin Jajkiewicz – tenor, Rafał Maciejewski – bas. Narrator Jerzy Król

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)