Sejmik Młodzieżowy

Już po raz piąty uczniowie lubuskich szkół wcielili się w role radnych wojewódzkich. 5 listopada br. odbył się V Lubuski Sejmik Młodzieżowy. Mottem przewodnim były słowa Cypriana Kamila Norwida: „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”. O działaniach skierowanych do młodych realizowanych przez województwo lubuskie mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Stawiamy na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, abyście brali sprawy w swoje ręce - podkreślała.

785559034ie

Elżbieta Anna Polak przypominała cel i wizje rozwoju regionu lubuskiego. - Chcemy być regionem nowoczesnych technologii, ale też żyć w zgodzie z naturą. To się wpisuje w ukierunkowanie polityki spójności. Dążymy do tego realizując priorytety oraz działając w ramach inteligentnych specjalizacji. Najważniejsze jest to, że jesteśmy przewidywalni. Mieszkańcy muszą wiedzieć jak będzie się zmieniał region, po to żeby mogli nas z tego rozliczyć – podkreślała. Zapewniała, że samorząd województwa stawia na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. - Wiemy, że ludzie chcą brać odpowiedzialność. Dlatego stawiamy na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego stworzyliśmy program Młodzi On-Life. Okazało się, że to strzał w 10. W ramach budżetu obywatelskiego dla młodych,  wpłynęło do nas 700 projektów. A w tym roku 100 projektów za 1 milion zł, które stworzyły warunki do świętowania niepodległości. Młodzi sami pokazali jak chcą świętować. Mamy też dla was stypendia: naukowe, sportowe i artystyczne. Wspieramy uczelnie wyższe i szkolnictwo zawodowe. Bardzo chcemy, żebyście wybrali do życia region lubuski - przekonywała.
Wzorem lat ubiegłych uczniowie wcielili się w role radnych województwa. W sejmiku wzięło udział 64 uczniów z 32 szkół regionu, byli to przedstawiciele każdego powiatu. Przy stole obrad zasiadło 32 młodzieżowych radnych, którzy brali czynny udział w obradach. Ponadto 32 uczniów-dziennikarzy relacjonowało pisemnie obrady. Podczas obrad młodzieżowi radni wskazali wydarzenia i postacie z historii naszej Ojczyzny mające wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków. Młodzież pracowała w pięciu grupach: żółtej, pistacjowej, różowej, fioletowej i białej. Zadaniem grup było opracowanie 3 propozycji kluczowych wydarzeń i postaci z historii naszej Ojczyzny. Następnie każdy z klubów prezentował swoje stanowisko. Jak się okazało, młodzi ludzie mieli bardzo dużo do powiedzenie w tej sprawie i temat ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.
Na koniec radni podjęli uchwałę, w której ujęto 10 najważniejszych  wydarzeń i postaci z historii naszej Ojczyzny mających wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych młodych Polaków. – My radni V Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, oddając hołd pokoleniom naszych przodków, wyrażamy im wdzięczność. Mamy świadomość, że pielęgnowanie miłości do Ojczyzny jest teraz naszą powinnością – czytamy w uchwale.      
Podczas sejmiku marszałek Elżbieta Anna Polak oraz poseł Katarzyna Osos wręczyły nagrody i wyróżnienia w konkursie „Samorządowa Niepodległa”.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)