Koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

11 listopada w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W koncerty programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zaangażowali się znakomici artyści, którzy tego dnia wykonując muzykę polską wezmą udział w 11 koncertach na estradach świata – od Chicago i Nowego Jorku przez Paryż, Wiedeń i Lwów po Tokio i Melbourne, od Londynu poprzez Kopenhagę i Frankfurt po Mediolan.

43500067898a

Równocześnie w 11 najprężniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce w interpretacji uznanych solistów, dyrygentów, orkiestr, chórów również zabrzmi muzyka polska czasu niepodległości, ta najpiękniejsza, najbardziej wartościowa, mająca już swoje ważne miejsce w światowej kulturze muzycznej. Usłyszy ją publiczność Krakowa, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Olsztyna, a także liczne rzesze widzów i słuchaczy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, oraz kilku europejskich stacji radiowych. Program „100 na 100.
„Muzyczne dekady wolności” to przedsięwzięcie w swoim zasięgu, formie unikatowe i wyjątkowe w skali międzynarodowej. Projekt obejmuje prezentację stu dzieł muzycznych, które począwszy od 1918 roku zostały skomponowane przez ponad osiemdziesięciu wybitnych polskich kompozytorów.
11 koncertów na świecie i 11 koncertów w Polsce w dniu 11 listopada 2018 roku otworzy, stając się symbolicznym pierwszym dziełem kolejnego muzycznego stulecia, napisana specjalnie na tę okazję „Fanfara” Krzysztofa Pendereckiego. Następnie w uroczystym koncercie filharmonicy warmińsko-mazurscy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują dwa dzieła swojego Patrona – Feliksa Nowowiejskiego uwerturę do opery „Legenda Bałtyku” op. 28 oraz Marsz pretorianów z oratorium „Quo vadis” op. 13. Kolejnymi utworami będą: Krzysztofa Pendereckiego – 3 utwory w dawnym stylu, Marka Stachowskiego – Sinfonietta per archi i Marcela Chyrzyńskiego – Ukiyo-e. Olsztyński koncert w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” zakończy wykonanie „Orawy” Wojciecha Kilara.
Koncert w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” współorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Wydarzenie sfinansowane jest z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Źródło: www.warmia.mazury.pl
(ski)