Pomorska Kolej Metropolitalna zostanie zelektryfikowana

Do 2023 r. zostanie zelektryfikowana Pomorska Kolej Metropolitalna, powstanie też dodatkowy przystanek Gdańsk Firoga. Dzięki elektryfikacji pociągi PKM będą jeździć częściej i szybciej. Projekt zakłada elektryfikację ok. 17 km linii kolejowej nr 248 (na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa) i ok. 1,5 km linii nr 253 (łącznica z linią 201), zarządzanych przez PKM.

686586e

PKM jest pierwszą w Polsce linią kolejową wybudowaną przez samorząd wojewódzki. Władze samorządowe województwa pomorskiego podpisały umowę z poznańskim Biurem Projektów Komunikacyjnych (BPK) na opracowanie dokumentacji projektowej elektryfikacji linii PKM wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga. Jak poinformowała Emilia Stawikowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, spółka PBK wykona zamówienie za ponad 2,5 mln zł. Dokumentacja projektowa ma być gotowa w ciągu 13 miesięcy.
Linia PKM od samego początku planowana była jako linia elektryczna, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na trasie 201 (Gdynia - Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji samorządowa spółka PKM SA musiała odłożyć w czasie, do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201. - Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się ślepo w Rębiechowie. Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP do elektryfikacji linii 201 i obecnie, kiedy PKP PLK taki projekt już przygotowują wspólnie zelektryfikujemy obie nasze linie - powiedział wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski.
Pomorska Kolej Metropolitalna czyli ok. 20-kilometrowa nowa linia między Gdańskiem Wrzeszczem a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy jest to największy projekt infrastrukturalny samorządu województwa pomorskiego realizowany w latach 2008-2017. Projekt o wartości 1,2 mld zł w znaczącym stopniu został zrealizowany dzięki funduszom z UE.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)