Dzień Jedności Kaszubów 2019

Do Żukowa w sobotę, 23 marca 2019 r. zjadą Kaszubi z północnej Polski. Podczas święta zostanie podjęta próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, a przy karcianych stolikach zmierzą się uczestnicy turnieju gry w baśkę.

46543465ie

Dlaczego Kaszubi świętują?

Dzień Jedności Kaszubów, Dzéń Jednotë Kaszëbów, to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W bulli z 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub" (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Pierwsze święto odbyło się w 2004 roku.
Akordeonowe bicie rekordu
Wspólne granie największej orkiestry akordeonowej na stałe wpisało się w obchody Dnia Jedności Kaszubów. Z roku na rok w muzycznych spotkaniach uczestniczy coraz więcej młodych ludzi, a rodzicom i dziadkom towarzyszą nawet kilkuletnie dzieci. W efekcie rekordy w jednoczesnej grze na instrumencie pobito w Kościerzynie, gdzie zagrało wspólne 281 osób, następnie w Sierakowicach przy udziale 314 muzyków, zaś  podczas spotkania w Sulęczynie zagrało razem aż 346 osób. Rekord należy do obchodów w Bojanie, gdzie zagrało 372 akordeonistów.

Coś dla ciała i coś dla ducha

Obchody rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Siostry Faustyny 1. Następnie uczestnicy wyruszą do miejsca głównych wydarzeń – do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza przy ul. Armii Krajowej. To tutaj odbędzie się próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Nie zabraknie kiermaszu twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoisk kół gospodyń wiejskich i występów regionalnych zespołów. Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach zjazdu, dla których przygotowano liczne atrakcje. Natomiast w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Gdyńskiej 7 rozegrany zostanie turniej gry w baśkę. Amatorów tej popularnej gry nie brakuje, corocznie przy stołach zasiada blisko 250 graczy – ciekawe, czy w tym roku zostanie pobita rekordowa liczba karciarzy?

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)