„Nikt nam nie weźmie młodości. Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska"

Blisko 150 eksponatów, w tym mikrofon używany przez Micka Jaggera z zespołu The Rolling Stones, będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska. Wernisaż wystawy o narodzinach rock and rolla w Polsce odbędzie się w niedzielę, 24 marca 2019 r.

35434345e

Zaczęło się w Gdańsku

Pierwszy, wyznaczający symboliczne początki polskiego rock'n'rolla, koncert zespołu Rhythm and Blues odbył się 24 marca 1959 r. w gdańskim klubie Rudy Kot. W latach 1961-1962 na scenie Klubu Studentów Wybrzeża Żak zadebiutowali Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni, natomiast w 1965 r. w Gdańsku zawiązany został najpopularniejszy zespół w całej historii polskiej muzyki rozrywkowej, czyli Czerwone Gitary.
– Trójmiasto i jego dwa wielkie porty morskie, pełniły rolę „okna na świat", przez które do izolowanej Polski szybciej docierały nowinki kreowane przez zachodnią kulturę. Nic więc dziwnego, że stało się ono wylęgarnią i kuźnią artystycznych talentów działających na bardzo różnych polach. Jednym z nich była nowoczesna muzyka rozrywkowa, której głównym animatorem był Franciszek Walicki, twórca trzech najważniejszych zespołów pierwszej generacji polskiego rock'n'rolla. On też był pomysłodawcą fortelu, który polegał na zastąpieniu irytującego ludową władze terminu rock and roll bardziej neutralnym „bigbitem" i wręcz swojskim „mocnym uderzeniem" – mówi Marcin Jacobson, publicysta muzyczny i jeden z dwóch kuratorów wystawy.

Muzyka „niegrzecznej młodzieży"

Ogólnopolski sukces koncertu Rhythm and Blues w Rudym Kocie przyćmiły ekscesy młodzieży, która demolowała ławki, wybijała szyby, a nawet wystawiła tramwaj z szyn. Ponad pół roku później Edward Gierek ukazem zablokował działalność zespołu. Młodzi muzycy mieli także inne problemy.
– Administracyjne utrudnienia oraz niezwykle skromny asortyment dostępny w państwowych sklepach muzycznych nie przeszkadzały młodym ludziom w uprawianiu ukochanej muzyki. Nie mogąc zdobyć niezbędnych instrumentów, kolumn i wzmacniaczy, budowali sprzęt we własnym zakresie, niejednokrotnie uciekając się do kradzieży głośników z ulicznych megafonów, adaptując poniemieckie i sowieckie radioodbiorniki, konstruując gitary elektryczne z desek do prasowania, słuchawek telefonicznych itp. Innym źródłem zaopatrzenia bywała też kontrabanda – dodaje Marcin Jacobson.
Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. wzmacniacz zbudowany tym sposobem przez Leszka Bogdanowicza (Rhythm and Blues), pierwszy elektryczny kontrabas skonstruowany przez Wiesława Katanę (Czerwono-Czarni) czy perkusję Ludwig sprowadzoną nielegalnie przez Jerzego Skrzypczyka (Czerwone Gitary). Pokazane zostaną także pamiątki po zespołach: Rhythm and Blues, Czerwono- i Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary oraz kilkunastu innych. Wśród blisko 150 eksponatów znajdą się unikatowe plakaty, programy, puchary, medale oraz stroje. Będzie też można odsłuchać nagrań legend trójmiejskiego bigbitu.

„Znikający" mikrofon

Kolekcjonerskimi rarytasami są dwa zabytkowe mikrofony. Pierwszy używany był na scenie w Carnegie Hall w Nowym Jorku i w studio BBC w Londynie. Korzystali z niego np. Elvis Presley, Ella Fitzgerald czy Frank Sinatra. Drugi widnieje na niemal wszystkich zdjęciach Micka Jaggera z legendarnego koncertu The Rolling Stones, który odbył się 13 kwietnia 1967 r. w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. W przerwie, między końcem koncertu a bisem, mikrofon został skradziony ze sceny niemalże na oczach milicjantów…
Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Ekspozycja będzie czynna do 18. sierpnia br.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)