Pomorski samorząd szykuje uchwałę antysmogową

Pomorski samorząd przez ostatnie lata bardzo dużo zrobił w sprawie ochrony klimatu i poprawy efektywności energetycznej. - Niemniej sporo jeszcze przed nami - przyznaje  Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zachęcając mieszkańców do zapoznania się z założeniami do uchwały antysmogowej i zgłaszania własnych propozycji. Termomodernizacja obiektów publicznych, m.in. szpitali, teatrów, szkół, ale także promocja tych działań, mają ogromne znaczenie dla klimatu regionu i oszczędności energetycznej - zaznacza Mieczysław Struk.

Choć w ogólnopolskich statystykach jakość powietrza na Pomorzu oceniana jest jako dobra, to jednak w regionie są miejscowości, gdzie stan powietrza jest niezadowalający. Poza tym nawet w miejscowościach, w których normy nie są przekraczane w punktach pomiarowych, zjawisko „dymiącego sąsiada" jest niestety dosyć powszechne.
- Takie lokalne podtruwanie notujemy nawet tam, gdzie domy podłączone są do sieci ciepłowniczej. To już najwyższy czas, aby zadbać o to, czym oddychamy. Musimy, wzorem innych regionów, pochylić się nad problemem smogu i przyjąć uchwały antysmogowe - mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Czym jest uchwała antysmogowa?

Sejmiki województw mogą zadecydować o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których spalane są paliwa.  - Brzmi to skomplikowanie, ale chodzi o to, że sejmik może wprowadzić zakaz spalania jakiegoś konkretnego rodzaju paliwa, np. miału węglowego. W takiej uchwale mogą być też zapisane konkretne parametry, jakie muszą spełniać instalacje grzewcze - informuje Styn. W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik indywidualnego źródła ciepła będzie musiał dostosować się do zapisów uchwały antysmogowej.

Grzejmy zdrowiej

Wielu mieszkańców obawia się, że taka uchwała spowoduje wzrost kosztów ogrzewania. Samorząd jednak uspokaja. - Tak wcale nie musi być. Mieszkańcy mogą skorzystać np. z programu „Czyste Powietrze". Oferuje on dopłaty do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne nawet do 90 proc. kosztów - zaznacza Tadeusz Styn. - W ramach tego programu dofinansowywana jest też termomodernizacja budynków - dodaje przedstawiciel UMWP. Takie inwestycje nie tylko poprawiają stan powietrza, ale również pomagają obniżyć koszty ogrzewania. Nawet jeśli ekologiczne paliwo jest droższe, to ogólne koszty ogrzewania budynków są niższe.
Do 17 czerwca 2019 r. mieszkańcy województwa mogą zgłaszać propozycje dotyczące uchwał antysmogowych dla województwa pomorskiego.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 135 razy