Dziennikarze poznawali Zakarpacie

Dziennikarze z województwa podkarpackiego przez dwa dni zwiedzali Obwód Zakarpacki na Ukrainie. Ich wizyta to efekt współpracy samorządu województwa z sąsiadami z Ukrainy.

2356456r

W objeździe wzięli udział przedstawiciele TVP Rzeszów, Radia Rzeszów i gazety codziennej Nowiny. Pierwszego dnia grupa reporterów uczestniczyła w Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa, których druga część odbywała się na Zakarpaciu. Drugiego dnia dziennikarze odwiedzili Użgorod, gdzie mogli zobaczyć wyremontowany dzięki programowi Polska – Białoruś – Ukraina XVIII-wieczny obiekt Sowie Gniazdo, w którym w przeszłości produkowano piwo i wino. Partnerem w projekcie był Jarosław na Podkarpaciu.
- Pokazaliśmy dziennikarzom jedną z weekendowych szkół w Użgorodzie, w której odbywają się lekcje języka polskiego. W mieście na Użgorodzikim Uniwersytecie Państwowym jest też filologia polska. Chcieliśmy pokazać, że choć mniejszość polska jest niewielka w Użgorodzie, to jest pozytywny stosunek do niej – mówił podczas spotkania z dziennikarzami zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Galas Jarosław - zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej.
Dziennikarze przeszli też po użgorodzkiej starówce, po najdłuższym w Europie deptaku, mogli przyjrzeć się różnorodnym stylom architektonicznym.
- To był bardzo ciekawy wyjazd. Mogliśmy poznać walory Zakarpacia, zobaczyć jak żyją tam ludzie – a żyją na dużo niższym poziomie niż my – są jednak bardzo otwarci, życzliwi i przyjaźnie nas przyjęli – mówi Olga Hałabud z Radia Rzeszów.

Monika Konopka
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)

Czytany 96 razy