Hołd dla bohaterów Powstań Śląskich

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego.

578e

- Pochylam głowę na znak czci dla pokoleń Ślązaków, którzy mimo oderwania od macierzy byli zawsze wierni Polsce i polskości. Jestem wzruszony, że mogę świętować ten ważny i piękny jubileusz. Aż trzy zrywy powstańcze były potrzebne, żeby przyłączyć Śląsk do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięło w nich udział 50 tysięcy powstańców walczących o to, by Śląsk był integralną częścią Polski. Dziękuję za tę wspaniałą dziejową lekcję – podkreślał prezydent RP, Andrzej Duda.
Po zakończeniu sesji sejmiku prezydent udał się do katowickiego Nikiszowca, gdzie odbyły się uroczystości 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W setną rocznicę wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, brygadzie przekazane zostały tradycje oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do macierzy. Wydarzenie uświetniła przysięga wojskowa, wręczenie proporców rozpoznawczych oraz rekonstrukcja przysięgi powstańców śląskich. W uroczystościach uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski.
- Powstania Śląskie były niezwykłym zrywem mieszkańców Śląska, którzy opowiedzieli się za polską tradycją, kulturą i tożsamością, deklarując swoje przywiązanie do odradzającej się Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni pamięć, szacunek i hołd dla ich bohaterskiej postawy, stąd tegoroczne obchody stulecia Powstań Śląskich, których kulminacyjnym momentem była dzisiejsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)

Czytany 102 razy