Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

W Radzyminie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające zwycięską walkę Polaków z bolszewikami. W trakcie uroczystości marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej.

5455456

Nowa placówka

Powołanie muzeum to wspólna inicjatywa władz Radzymina i samorządu województwa. Placówka, usytuowana w pobliżu Cmentarza Żołnierzy 1920 r., będzie oddziałem Muzeum Niepodległości. Jej zadaniem będzie nie tylko informowanie o tym co wydarzyło się w Radzyminie, ale przede wszystkim gromadzenie i udostępnianie pamiątek i informacji o wojnie polsko-bolszewickiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy.
 – Jako samorząd Mazowsza pomożemy miastu w realizacji tej ważnej inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby ta niezwykle ważna placówka powstała jak najszybciej – zapewnia Adam Struzik.

Uroczystości patriotyczne

Główne uroczystości rocznicowe i z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Rozpoczęła je msza święta, następnie apel poległych oraz złożenie kwiatów na mogiłach żołnierzy, którzy oddali życie w trakcie walki. Kwiaty złożono także przed pomnikiem premiera Wincentego Witosa, który tuż przed Bitwą Warszawską, odwiedził żołnierzy polskich pod Radzyminem.

Wydarzenia kulturalne

W tegorocznym programie obchodów znalazła się m.in. wystawa pt. „Generał Haller i Jego Żołnierze” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Można na niej zobaczyć zdjęcia, które pochodzą z okresu wojny z bolszewikami, obu wojen światowych, a także ukazują generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Przygotowano także wystawę sprzętu wojskowego, pojazdów i uzbrojenia oraz widowisko muzyczne „Kobiety według Młynarskiego”.

Źródło: www.mazovia.pl
(ski)

Czytany 128 razy