Droga do Sławy

Tym razem 15 lat Polski w Unii Europejskiej świętowano w Sławie. - 15 lat temu nie marzyliśmy o tym, że aż tak bardzo zmieni się Polska. To jest złoty wiek i cywilizacyjny skok dla Polski. Unia Europejska oprócz wielkiego strumienia funduszy europejskich dała nam prawdziwe wartości - pokój, praworządność, tolerancję i równość – mówiła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

544554e

W Sławie odbyło się kolejne spotkanie #LubuskieChallenge. To cykl spotkań, który stanowi rodzaj debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich. W ramach pikniku odbył się m.in. panel dyskusyjny pn. „Europejki i Europejczycy rozmawiają”, poświęcony kwestiom rozwoju regionu, przyszłości polityki spójności oraz przemian zachodzących przy udziale środków unijnych.  O tym, co było największym wyzywaniem dla województwa w ostatnich latach mówiła Elżbieta Anna Polak. - Te 15-lecie Polski w Unii Europejskiej świętujemy już od maja. Świętujemy bardzo radośnie. Dzięki Unii jesteśmy Europejczykami. Polska, jak i nasz region zmieniły się nie do poznania. To nie tylko infrastruktura, to zmodernizowane szkoły, edukacja na najwyższym poziomie i najniższe bezrobocie.
Marszałek mówiła także o wyzwaniach dla województwa lubuskiego w perspektywie unijnej po 2020 r. - Mamy dużo do zrobienia, w regionie wciąż jest słabość wyższych uczelni i słabość innowacyjna. Drugi priorytet to region przyjazny  środowisku. Kolejny to regiony, które łączą, czyli dostępność transportowa, dostępność teleinformatyczna. Wybudowaliśmy w naszym regionie 1500 km światłowodów. Czwarty  to regiony silne społeczne. - Chcemy włączyć obywateli, chcemy żeby wszyscy się czuli tak samo Europejczykami jak cała reszta Europy.  
O tym, jak Sława zmieniła swoje oblicze dzięki środkom europejskim mówił Cezary Sadrakuła - Burmistrz Sławy. - Gmina Sława współpracuje z różnymi krajami z Europy. Obserwują nas, a my mamy się czym pochwalić. UE dała nam dużo świeżego powietrza. Kolejnym panelistą był Jarosław Hermaszewski - Prezes Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sława Sp. z o.o. - Od momentu wejścia Polski do UE, Sława jest aktywnym graczem. Dość szybko pozyskaliśmy dofinansowanie na oczyszczalnię ścieków. Minęło już 10 lat od kiedy modernizowaliśmy oczyszczalnię. Jezior Sławskie odżyło.  Chcemy zagospodarować ścieki oczyszczone. Dzisiaj jesteśmy przedsiębiorstwem, które jeszcze produkuje odpady, ale to już tylko kwestia czasu – mówił.
Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła wszystkich uczestników spotkania na pyszny, urodzinowy tort, który stał się już tradycją europejskich pikników. Podczas pikniku można było skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla każdej grupy wiekowej.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)

Czytany 96 razy