Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Oficjalne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939  w Toruniu.

- Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przyjmą w tym roku wyjątkowy charakter ze względu na miejsce, w którym się spotkamy. Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej, który stanął w Toruniu w październiku ubiegłego roku, przypomina o tysiącach mieszkańców Pomorza, którzy zostali zamordowani przez Niemców w pierwszych miesiącach po wybuchu II wojny światowej – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Uroczystości rozpocznie msza polowa. Po niej odbędą się modlitwa ekumeniczna oraz ceremonia wojskowa. Po uroczystości uczestnicy udadzą się na poczęstunek, zorganizowany na terenie Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej–Prüfferowej. Tego samego dnia o godzinie 4.45 harcerze pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej odbędą uroczysty apel.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert „Missa pro pace” Wojciecha Kilara w wykonaniu zespołu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Singakademie Frankfurt (Oder) pod batutą Rudolfa Tierscha, który zostanie wykonany 31 sierpnia w kościele pw. św. Mikołaja w Poczdamie oraz 1 września w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Częścią obchodów będą także: inscenizacja historyczna „Obrona toruńskich mostów 1939” 6 września na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, konferencja popularnonaukowa w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki) 9 września oraz konferencja „Wobec wyzwań wojny i pokoju – gen. Władysław Sikorski i Kujawy” w Ośrodku Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu (powiat inowrocławski), która odbędzie się 28 września.
Współorganizatorami obchodów są marszałek województwa, wojewoda Kujawsko-Pomorski, prezydent Torunia, ordynariusz diecezji toruńskiej i dowódca garnizonu Toruń.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)

Czytany 106 razy