OFF to MOC

Trwa XI Solanin Film Festiwal. Kolejny raz pod hasłem OFF to MOC. Od 21 do 25 sierpnia Nowa Sól ponownie stanie się offową stolicą Polski, która gościć będzie twórców alternatywnych oraz gwiazdy. W tym roku twórcy festiwalu przygotowali filmy konkursowe, pokazy specjalne, premiery, seanse z zaprzyjaźnionych festiwali, a także filmy upamiętniające trzydziestolecie wolnej Polski.

9040e

- To już wielka tradycja regionu. Turystów przyciąga dobry, mocny film i taka jest oferta Solanina. To nasza wakacyjna kulturalna oferta – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. - Program w tym roku jest wyjątkowy. To nie tylko mocne kino, ale również plejada gwiazd. Twórcy postarali się o to, żeby repertuar był atrakcyjny i był magnesem dla mieszkańców i turystów – podkreśla marszałek.
Festiwal ma mocną klamrę, bo rozpoczął się projekcją filmu ,,Jak pies z kotem”, po którym odbyło się spotkanie z Robertem Więckiewiczem, a zakończy się przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Pedro Almodovara ,,Ból i blask”. Projekcje konkursowe i specjalne, tradycyjnie odbywają się w Nowosolskim Domu Kultury. -  W tym roku wpłynęło 200 filmów. Do konkursu zakwalifikowało się 37 tytułów, w kategoriach: Kino Niezależne, Konkurs Animacji i Kino Offowe (tu z podziałem na dokument i fabułę) – wyjaśnia Eliasz Gramont – dyrektor Festiwalu. Nowym miejscem na festiwalowej mapie jest siedziba teatru Terminus A Quo, gdzie odbędą się nieodpłatne seanse filmów nagrodzonych rok temu, pod szyldem OFF DO POTĘGI: The Best OFF 10. Solanin Film Festiwal, a także Filmy wolności po 1989, np. ,,Psy” Władysława Pasikowskiego czy ,,Dług” Krzysztofa Krauze.
Dodatkowo na 11. Solaninie zobaczymy filmy z zaprzyjaźnionych festiwali: czeskiego 3KINO Praha, niemieckiego Film Festival Cottbus i łączącego Polskę, Czechy i Niemcy Niesse Film Festiwal. Po raz kolejny dla artystów otworzy się Nowosolska Galeria Bezdomna.
Samorząd województwa od początku wspiera Solanin Film Festiwal. W tym roku kwotą 70 tys. zł.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)

Czytany 137 razy