Przywracają blask zabytkom

Trwają remonty konserwatorskie, restauratorskie i prace budowlane w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Tegoroczne wsparcie z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwi realizację 194 zadań. Obecnie trwają prace między innymi w kościołach w Toruniu, Bydgoszczy, Kłóbce (powiat włocławski) i Gniewkowie (powiat inowrocławski).

466565464554

- Tegoroczna edycja naszego programu ochrony zabytków jest rekordowa ze względu na kwotę 19,9 mln złotych, którą przekazaliśmy beneficjentom. Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.
 Suma dotacji przyznanych w tym roku na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich  i robót budowlanych w kujawsko-pomorskich zabytkach wpisanych do rejestru w tym roku wynosi 19,9 mln złotych. Pieniądze pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (w wysokości 18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość całego, tegorocznego, projektu wraz z wkładem własnym beneficjentów wynosi 27,5 mln złotych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)