XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie

W sobotę (14 września) rozpoczyna się XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Każda z dotychczasowych odsłon imprezy była poświęcona innej problematyce. Z okazji jubileuszu organizatorzy połączą wątki tematyczne z poprzednich edycji. W ten sposób będzie można przenieść się do starożytnych Egiptu, Grecji i Rzymu, indiańskiej wioski czy Japonii.

 424234

- Przed nami jubileuszowa, 25. edycja biskupińskiego Festynu Archeologicznego. Jest to okazja do pewnych podsumowań, a one wypadają znakomicie. Niezwykle atrakcyjny format festynów sprawił, że w dotychczasowych jego odsłonach wzięły udział setki tysięcy turystów, nie tylko z naszego kraju. Co roku organizatorzy przygotowują inny temat przewodni, który za każdym razem łączy interesującą formę popularnonaukowej zabawy z wiedzą o historii. W tym roku nie będzie inaczej, a nawet więcej, bo z okazji jubileuszu zobaczymy najciekawsze wątki z poprzednich lat - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy. W obozach wojskowych będzie można zobaczyć broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznamy też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.
Odwiedzić będzie można również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym prezentowane będą ceremonia parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologia Japonii. Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Organizatorzy zaprezentują pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów . Uczestnicy odbędą także podróż do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski. Odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.
Jubileuszowa edycja Festynu Archeologicznego odbędzie się w dniach 14-22 września.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednostką kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)