X Dzień Węgierski

22 września 2019 r. w Katowicach odbyły się uroczyste obchody X Dnia Węgierskiego. W uroczystościach udział wzięli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, dr Csaba Balogh, wiceminister spraw zagranicznych Węgier, Adrienne Kormendy, konsul generalna Węgier w Krakowie, Dezső Török, przewodniczący Zgromadzenia Borsod-Abauj-Zemplen, Petere Pfliegler, wiceprezydent Miszkolca.

25315as

Tegoroczne obchody Dnia Węgierskiego rozpoczęła uroczysta msza. Podczas homilii metropolita katowicki odniósł się do więzi łączącej oba narody. Przypomniał również, że związek Polski z Węgrami jest szczególnie silny na Górnym Śląsku. Wspomniał o rozstrzelaniu przez Armię Czerwoną w Katowicach-Murckach 29 węgierskich jeńców oraz transporty z pomocą dla narodu węgierskiego, który zmagał się z sowiecką okupacją i walczył o wolność i niepodległość.
Węgierska delegacja oraz przedstawiciele województwa śląskiego na czele z marszałkiem Jakubem Chełstowskim złożyli wieńce na mogile żołnierzy węgierskich w Katowicach-Murckach. W ostatnich latach udało się zidentyfikować część pochowanych żołnierzy, dzięki czemu grób zyskał nowy pomnik i tablicę z nazwiskami.
- Najważniejsze jest budować dobre relacje patrząc również w przeszłość. Pamiętamy o ofiarach, które na naszej śląskiej ziemi zgięły. Historia jest trudna i zawiła, ale zawsze z Węgrami ta historia układała się pozytywnie. Teraz wspieramy się na poziomie samorządowym i rządowym – podkreślał podczas uroczystości marszałek Jakub Chełstowski.
Uczestnicy X Dnia Węgierskiego złożyli również wieńce pod pomnikiem Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora. Henryk Sławik to bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. W tej działalności pomagał mu przyjaciel i współpracownik, delegat węgierskiego rządu ds. uchodźców wojennych, József Antall senior.
Zwieńczeniem obchodów był koncert „Polacy-Węgrom”, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
Marszałek Jakub Chełstowski 23 września 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim gościł delegację z Borsod-Abauj-Zemlen oraz delegację miasta Miskolc. Podczas wizyty poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących szeroko rozumianej współpracy. - Bardzo cenię sobie współpracę z Węgrami, ponieważ ma wymiar dobrej przyjaźni i dobrych relacji. Każde spotkanie to wymiana myśli, poglądów, doświadczeń. W sierpniu tego roku byliśmy na wizycie studyjnej w regionie partnerskim B-A-Z. Udało nam się nawiązać dialog pomiędzy regionami w zakresie transformacji pogórniczych i współpracy w ramach platformy węglowej– mówił Chełstowski.
O tym, jak ważna jest współpraca polsko-węgierska mówił również Dezső Török, przewodniczący Zgromadzenia Borsod-Abauj-Zemplen.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)