Podmiejska Kolej Aglomeracyjnej na Podkarpaciu

Ponad 300 mln zł kosztować będą inwestycje, które powstaną w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) na Podkarpaciu. Beneficjentem całego projektu budowy PKA jest samorząd województwa i to on odpowiada za całość jego realizacji.

4345656

16 gmin, które podpisały umowy mają za zadanie stworzyć parkingi w systemie park and drive, utwardzić drogi dojazdowe, wybudować chodniki i postawić stojaki rowerowe. W trakcie uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że budowa PKA to największy projekt kolejowy realizowany przez samorząd województwa. Wartość całego projektu to ok. 550 mln zł, oprócz inwestycji infrastrukturalnych o wartości ponad 300 mln zł, kupione zostały już pociągi, które będą jeździć w ramach PKA. Ortyl zaznaczył, że podpisane umowy doprecyzowują inwestycje, które zostaną wykonane przez poszczególne samorządy.
- Wszyscy wiemy, jak istotny jest to projekt z punktu widzenia komunikacji i problemów z jakimi borykają się samorządy i ich mieszkańcy. Od Przeworska do Dębicy, od Kolbuszowej do Strzyżowa przez węzeł komunikacyjny w stolicy Podkarpacia będzie nas wiodła ta linia - mówił marszałek.
Udział w projekcie bierze również PKP PLK, spółka zbuduje nowy odcinek linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Wybuduje również nowe przystanki kolejowe. Umowa z PKP PLK zostanie podpisana wkrótce.
Podmiejska Kolej Aglomeracyjna obejmować będzie miejscowości wokół Rzeszowa i sięgać będzie na północy do Kolbuszowej, na południe do Strzyżowa, na zachodzie do Dębicy, a na wschodzie do Przeworska.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 121 razy