Samorządowe rozmowy na konwencie w Bóbrce

Przewodniczący sejmików województw RP spotkali się w Bóbrce, na Podkarpaciu, by wspólnie dyskutować o sprawach ważnych dla rozwoju polskich regionów. Konwent przewodniczących sejmików to okazja do wymiany poglądów i doświadczeń, ale także miejsce, gdzie rodzą się nowe samorządowe pomysły i inicjatywy.

3543445ar

Województwo podkarpackie na konwencie reprezentowali: marszałek województwa Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. W. Ortyl podziękował wszystkim za obecność, jednocześnie wyraził swoją radość z tego, że konwent ma miejsce właśnie na Podkarpaciu:
-  Cieszy mnie fakt, że tegoroczny konwent odbywa się w roku obchodów jubileuszu 20–lecia istnienia samorządów województw w Polsce. To właśnie samorządowa wspólnota ma fundamentalny wkład w rozwój regionów, w tym także Podkarpacia – mówił marszałek Ortyl. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na działania podejmowane przez samorząd województwa na rzecz rozwoju gospodarczego regionu.
- Rozwijamy infrastrukturę komunikacyjną, służbę zdrowia, edukację, kulturę i sport. Zależy nam też na rozwijaniu przedsiębiorczości, zwłaszcza wśród młodych, ambitnych ludzi, którzy swoje pomysły potrafią przełożyć na wymierny efekt. Promujemy Podkarpacie, jako region atrakcyjny dla turystów, ale i dla inwestorów, zwłaszcza z branży nowoczesnych technologii rozwijanych w oparciu o nasze inteligentne specjalizacje, w szczególności lotnictwo i kosmonautykę – kontynuował Władysław Ortyl.
- Podkarpacie jest bardzo różnorodne pod względem rozwoju gospodarczego, są miejsca przemysłowe, jak i rolnicze. Dla nas, jako samorządu województwa ważne jest to, aby otworzyć region na nowe inwestycje i turystów. Duże znaczenie w tym zakresie ma budowa sieci dróg, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na realizację ważnej dla nas rządowej inwestycji, jaką jest budowa kolejnych odcinków drogi szybkiego ruchu S19 – mówił przewodniczący Jerzy Borcz.
Prezentację dotyczącą walorów turystycznych województwa podkarpackiego omówiła Izabela Fac, kierownik z Kancelarii Sejmiku. Stan przygotowań do perspektywy finansowej 2021-2027 przybliżył natomiast Wojciech Magnowski, dyrektor departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego.
Podczas trzydniowej wizyty na Podkarpaciu, przewodniczący sejmików zwiedzą między innymi Centrum Dziedzictwa Szkła i Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, zobaczyli Zamek w Sanoku z jego bogatą kolekcją ikon oraz obrazów Zdzisława Beksińskiego, zwiedzili także Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Zamek w Łańcucie.

Tekst i fot.: D. Kozik
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)

Czytany 145 razy