Koniec marnowania żywności

Śniadanie prasowe promujące rezultaty wdrażania planu działań projektu EcoWaste4Food odbyło się w poznańskiej Concordia Design. W trakcie spotkania wręczono m.in. nagrody w konkursie dla studentów na spot promujący działania przeciw marnotrawieniu żywności oraz zaprezentowano produkty testowe opracowane przez wielkopolskich studentów. Gospodarzem śniadania prasowego był Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

4324334p

- Marnowanie żywności jest poważnym problemem w Unii Europejskiej i wielu innych wysokorozwiniętych krajach świata. Każdego roku na świecie marnuje się ponad 1,3 mld ton żywności. Są to szokujące dane, ponieważ taka ilość marnowanej żywności wystarczyłaby na wyżywienie wszystkich mieszkańców Polski przez 66 lat. W Polsce również mamy bardzo duży problem z marnowaniem jedzenia- wyrzucamy ponad 9 mln ton jedzenia rocznie! Wielkopolska chce ograniczyć marnowanie żywności i straty żywności stąd jako pierwszy region polski i jeden z pierwszych regionów w Europie w 2017 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego rozpoczął realizację czteroletniego projektu EcoWaste4Food- mówił Krzysztof Grabowski.
Podczas śniadania prasowego odbył się finał „Konkursu dla studentów na spot/film wraz z hasłem promującym działania przeciw marnotrawieniu żywności”. Laureatom zostały przyznane nagrody pieniężne, a symboliczne czeki wręczył K. Grabowski i Monika Paczyńska– dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW, który to departament nadzorował przebieg konkursu.
Ponadto, odbyła się prezentacja 16 nowych produktów testowych (artykułów spożywczych), do produkcji których wykorzystane zostały produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego. Jest to wynik prac wielkopolskich studentów pod kierunkiem pani profesor dr hab. Anny Gramzy-Michałowskiej, kierownika Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz z zespołem pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz we współpracy z członkami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

Źródło: www.umww.pl
(ski)

Czytany 130 razy