Wydrukuj tę stronę

Mają wielkie serca i dzielą się dobrem

Zawsze znajdują czas dla innych. Wiedzą, czego potrzebują ludzie, którzy są obok nich. Praktycznie nie mówią „nie mogę” czy „nie mam czasu”. Tacy są społecznicy i osoby, działające w organizacjach, wyróżnionych tytułem Opolskiej Niezapominajki.

546574l

Podczas gali, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej, statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego 2018 otrzymali: Dominika Piznal, Rudolf Lawa, Zofia Bachrynowska i Sebastian Kwoczała, a wyróżniony w tym konkursie został Henryk Wierny. Było także wyjątkowe wspomnienie o wyjątkowej osobie – zmarłym w lipcu tego roku Karolu Cebuli, którego nominacja do tegorocznego konkursu wpłynęła na kilka dni przed jego odejściem.

Niezapominajka dla organizacji

W konkursie Opolska Niezapominajka kapituła nagradza najlepsze organizacje pozarządowe w regionie. Za rok 2018 laur ten trafił m.in. do  fundacji „KtoTo”, założonej przez Ewę Dudę.  – Zainteresowałam się Alzhaimerem, po tym, jak zmarła bliska mi osoba zmagająca się z tą chorobą. Podjęłam wtedy taką deklarację, że coś należy zrobić, że należy edukować. Świadomość dotycząca tej choroby jest nikła – mówi Ewa Duda.
Na docenienie zasłużyło również Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Prezes Gerard Halama żałuje, że sport nie jest popularny wśród młodzieży – Jeżeli chodzi o sport seniorski na wsi, to  jest bardzo dobrze, gorzej jest ze sportem młodzieżowym.
Niezapominajka trafiła także do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jej prezes Jakub Roszuk cieszy się, że karp jest coraz częściej podawaną rybą w restauracjach województwa opolskiego.
Wśród wyróżnionych nagrodą znalazły się też Stowarzyszenie Akces oraz Namysłowskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że Opolszczyzna jest aktywna społecznie i dodaje, że samorząd województwa stara się tę aktywność rozwijać. – Jeszcze pięć lat temu organizowaliśmy rocznie tylko 10 konkursów dla organizacji pozarządowych, a teraz jest ich już 30. Urząd marszałkowski organizuje konkursy związane z działalnością na terenach wiejskich, wolontariatem, zdrowiem, kulturą, mniejszościami narodowymi i etnicznymi czy wkładami własnymi.  – Do tego należy doliczyć Marszałkowski Budżet Obywatelski, który pozwala realizować pomysły nie tylko organizacjom, ale wszystkim, którzy mają pomysły – mówi marszałek i dodaje, że wkrótce ruszy kolejny pomysł – Marszałkowska Inicjatywa Sołecka.

PW
Źródło: www.opolskie.pl
(ski)

Czytany 129 razy

Artykuły powiązane