Wino lubuskim potencjałem

- Tu, w regionie lubuskim, na Kongresie Gospodarczym nie możemy mówić o gospodarce bez winiarstwa. To są nasze tradycje, które udaje nam się razem dzięki państwu odradzać. Winnica w Zaborze to nasz produkt turystyczny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. W Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze zgromadzili się najważniejsi krajowi eksperci i enolodzy. Robert Makłowicz - ekspert kulinarny - w swoim wyjątkowym stylu poprowadził panel winiarski.

43334e

- Zdrowie i jakość życia to nasze inteligentne specjalizacje. To nie jest tylko moda wykreowana i wypromowana w regionie lubuskim, ale sposób na życie, bardzo dobry sposób na życie. Dlatego jestem tu dzisiaj, aby podziękować promotorom i wszystkim, którzy bardzo mocno nasz region promują. Promują jako region ludzi aktywnych, chcących zdrowo żyć - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.   
Marszałek podkreślała, że bez lubuskich winiarzy odradzanie tradycji winiarskich nie byłoby możliwe. - Nie byłoby też możliwe budowanie tej "Polskiej Toskanii", tutaj, na Ziemi Lubuskiej. - W tym roku po raz pierwszy przyjęto do Rady Ambasadorów Lubuskiego Winiarstwa lubuskich winiarzy. Pod koniec września podczas Winobrania na lubuskiej winnicy samorządowej wręczono nominacje.
– Pan Maciej był z nami, razem z lubuskimi winiarzami w Madrycie, gdzie stoczył się wielki pojedynek pomiędzy lubuskimi winiarzami a hiszpańskimi. Mieliśmy tremę, ale mieliśmy też olbrzymie wsparcie, a o tym wszystkim cały czas na bieżąco pisał Maciej Nowicki. Dzięki temu cała Polska i świat mógł się dowiedzieć, jacy są lubuscy winiarze – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.       
Monika Bielka-Vescovi podkreślała, że w Polsce zarejestrowanych jest 295 winnic. Mamy duże możliwości. To jest wizytówka, którą musimy wysyłać w świat. Musimy się pokazywać z jak najlepszej strony, bo to będzie do nas wracać.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)