O agroturystyce, żywności i folklorze w Środkowej Frankonii

Spotkania z lokalnymi producentami, rozmowy o wspólnych projektach oraz promocja kaszubskiego i kociewskiego folkloru. Tak było podczas wyjazdu Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego do Środkowej Frankonii w Niemczech. Wyjazd był współorganizowany przez samorząd województwa pomorskiego za pieniądze Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

2131212343kie

Wizyta w Niemczech

Podczas wizyty w Środkowej Frankonii pomorska delegacja zapoznała się z działalnością lokalnych organizacji promujących turystykę wiejską. Porównywane były strategie realizowane w obu partnerskich regionach. W czasie wizyt studyjnych w gospodarstwach agroturystycznych była możliwość poznania producentów lokalnej i tradycyjnej żywności oraz napojów. W skansenie w Bad Windsheim zorganizowany został jarmark smaków, gdzie można było spróbować przysmaków pomorskiej, jak i frankońskiej kuchni. Kaszubską oraz kociewską muzykę i pieśni zaprezentował gospodarzom zespół Marzebionczi z Szymbarka.

Partnerstwo z województwem pomorskim

Środkowa Frankonia i Pomorskie od prawie 20 lat łączy porozumienie o partnerstwie. Jubileusz będzie obchodzony w 2020 roku. Z tej okazji w przyszłym roku planowana jest rewizyta przedstawicieli strony niemieckiej. Współpraca regionów dotyczy głównie gospodarki, rolnictwa oraz kultury i wymiany młodzieżowej. Porozumienia z niemieckimi odpowiednikami zawarło również pięć pomorskich gmin.  

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)

Czytany 125 razy