Wydrukuj tę stronę

Nie zrób błędu! Badaj się!

Kilkaset kobiet maszerujących po Zielonej Górze z różowymi parasolkami – ten obrazek stał się już nieodłącznym elementem października – miesiąca Walki z Rakiem Piersi. - Marsz jest tylko symbolem. Przez cały rok mówimy o badaniach. Dostępna jest powszechnie bezpłatna mammografia. Młodsze panie muszą pamiętać o USG.

4345

Podczas naszych imprez i pikników zdrowia Amazonki uczą jak samodzielnie badać piersi. W tę edukację włączyli się także studenci kierunku lekarskiego UZ – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Tak jak Różowy Marsz jest lubuską tradycją, tak samo tradycją powinny być coroczne badania piersi. – Pokazujemy solidarność przeciwko tej ciężkiej chorobie, jaką jest rak piersi. Profilaktyka daje szanse na wyleczenie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Mimo deszczowej pogody, w Różowym Marszu w Zielonej Górze w tym roku wzięło udział blisko 200 uczestniczek.
Ze statystyk NFZ wynika, że 47 proc. kobiet w Lubuskiem robi mammografię (Dane NFZ za wrzesień 2019). To oznacza, że co druga Lubuszanka nie zrobiła jeszcze badania. Ale apel kierujemy do KAŻDEJ Lubuszanki - niech przepyta mamę, babcię, siostrę, teściową.

Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom

Samorząd województwa realizuje projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego”. Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa lubuskiego z grup podwyższonego ryzyka na badania profilaktyczne w zakresie nowotworu piersi, szyjki macicy i jelita grubego, poprzez działania informacyjno-edukacyjne, profilaktyczne, a tym samym zwiększenie wykrywalności nowotworów i zmniejszenie umieralności. Projekt obejmuje osoby zamieszkujące miejscowości poniżej 20 000 mieszkańców oraz obszary wiejskie. Czas trwania projektu: od lipca 2017 r. do grudnia 2020 r.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)

Czytany 114 razy

Artykuły powiązane