Jubileuszowe obchody Święta Województwa Dolnośląskiego

Uroczysta sesja Sejmiku z okazji X Święta Województwa Dolnośląskiego odbyła się w dniu, w którym obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi. Podczas uroczystości nadano tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO oraz wręczono Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA i Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

456346y

Najważniejszą nagrodę, Tytuł Honorowej Obywatelki Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO, Sejmik Województwa przyznał Zofii Telidze-Mertens za jej nadzwyczajne zaangażowanie w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu.  Działalność charytatywna i historia życia p. Zofii zostały przedstawione w filmie dokumentalnym “Szklane domy pani Zosi”, którego pokaz odbył się w trakcie uroczystości.
Przyznawane przez Sejmik odznaczenie, Nagroda Kulturalna SILESIA, otrzymało Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, dr hab. Artur Wróbel oraz Mariusz Kędzierski. Dr hab. Artur Wróbel jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej ArtBel Ensemble oraz laureatem wielu prestiżowych konkursów muzyki chóralnej. Mariusz Kędzierski to rysownik i grafik, który przyszedł na świat z wadą rozwojową rąk, ale mimo owej dysfunkcji wpisał się na dobre w mapę kulturalną Dolnego Śląska, Polski oraz całego świata.
- To właśnie znamienici Dolnoślązacy są naszym najcenniejszym kapitałem, o który należycie musimy dbać. Dzisiejsza uroczystość to święto wszystkich mieszkańców. Z tej okazji uhonorowaliśmy twórców i animatorów kultur oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy swoją niezłomną postawą, codzienną, ciężką pracą budują tożsamość i markę Dolnego Śląska – mówił podczas uroczystości marszałek Cezary Przybylski.
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu została przyznana Ryszardowi Szurkowskiemu, najbardziej utytułowanemu polskiemu kolarzowi w historii. Mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, a następnie trener i prezes Polskiego Związku Kolarskiego, urodził się w Świebodowie na Dolnym Śląsku i to tutaj rozpoczął swoją przygodę z kolarstwem. Jak co roku, w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego, 20 października 2019 r., na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbyły się dwie gonitwy:  o Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)

Czytany 121 razy