Ambasador Chin poznał potencjał gospodarki regionu

Brama do ekspansji na północą Europę, idealne miejsce dla branży logistycznej czy producentów OZE. Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przedstawił ambasadorowi Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan atuty Pomorza Zachodniego.

53445m

- Zachęcamy do współpracy z naszymi firmami, mamy bardzo duży potencjał w obszarze logistyki, jesteśmy coraz lepiej skomunikowani z Europą, mamy stałe połączenie ze Skandynawią. To jest potencjał do dalszego rozwoju. Nasz region jest  najsilniejszy w Polsce pod kątem turystyki, jesteśmy liderem zielonego rozwoju – opisywał województwo Geblewicz.
Chińskiej delegacji przybliżono gospodarkę Pomorza Zachodniego, w tym najważniejsze branże, główne produkty eksportowe oraz kierunki, dokąd trafiają produkowane w zachodniopomorskiem towary. Spore wrażenie na chińskich gościach zrobił potencjał regionu w dziedzinie turystyki (ponad 15 mln noclegów udzielonych w 2018 r.) oraz produkcji odnawialnych źródeł energii (w zachodniopomorskiem wytwarza się 20% krajowej energii z wiatru).
- Liczyłem na tę wizytę. Od 10 lat jest Pan marszałkiem województwa, w tym czasie rozwinęliście się gospodarczo, dzięki inwestycjom podnosi się poziom życia. Jestem tu krótko, ale dostrzegłem dynamikę tego regionu – powiedział ambasador.Nie ukrywał, że chińskie firmy mogą być zainteresowane realizacją dużych inwestycji infrastrukturalnych na Pomorzu Zachodnim czy regionalną ofertą turystyczną.  

Źródło: www.wzp.pl
(ski)