„Ta pamięć musi być naszą siłą w walce ze złem”

Choć wieloletnia współpraca Brandenburgii z Wielkopolską zaowocowała wieloma inicjatywami i wspólnymi przedsięwzięciami dobrze służącymi zrozumieniu i zbliżeniu mieszkańców obu regionów, takiego projektu w relacjach Wielkopolska-Brandenburgia jeszcze nie było. W kościele mariackim  we Frankfurcie nad Odrą, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego otworzył wystawę „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z terytoriów wcielonych do Trzeciej Rzeszy“.

233545p

Wystawa mówi o jednej z najtragiczniejszych kart II wojny światowej - deportacji polskich obywateli z terenów wcielonych do III Rzeszy, w wyniku której ponad 1,5 miliona polskich obywateli straciło dom, a niejednokrotnie zdrowie i życie, w wyniku nieludzkich warunków masowych wysiedleni. - O tych trudnych kartach naszej historii powinniśmy pamiętać i mówić - powiedział  Woźniak - nie po to, aby wzniecać nienawiść, ale po to aby historia nie mogła się powtórzyć.Trzeba o tym mówić i pamiętać. Trzeba pokazywać młodym ludziom, do czego prowadzi nienawiść. Ta pamięć musi być naszą siłą w walce ze złem.
Na wielkoformatowych planszach wyeksponowano w formie kolażu ok. 500 fotografii i plakatów oraz dokumentów zgromadzonych w polskich i niemieckich archiwach. Uzupełnienie wystawy stanowią fragmenty niemieckich kronik filmowych z lat wojny oraz komentarze świadków historii i ekspertów dotyczące przymusowych przesiedleń około 1,5 miliona Polek i Polaków po niemieckiej napaści 1 września 1939.
Wystawę  można oglądać do niedzieli, 1 grudnia br., codziennie w godzinach 10.00-16.00. Wystawa została zorganizowana przez Uniwersytet Europejski Viadrina,  Brandenburgię i województwo wielkopolskie.

Zdjęcie: © Heide Fest
Źródło: www.umww.pl
(ski)