Europejskie wyróżnienie dla Sztolni Królowa Luiza

W Paryżu odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego/ Nagród Europa Nostra 2019, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazła się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Dodatkowo, spośród wszystkich 25 zwycięzców, jury ekspertów i zarząd organizacji Europa Nostra wybrało 7 laureatów Grand Prix. Sztolnia Królowa Luiza znalazła się również w tym zaszczytnym gronie.

4548e

Sztolnia to jeden z obiektów funkcjonujących w ramach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - instytucji kultury Miasto Zabrze współprowadzonej przez samorząd województwa śląskiego
- To dla regionu powód do dumy. Widać, że synergia podmiotów przynosi konkretne efekty. To wyjątkowe wyróżnienie, jesteśmy na etapie rozmów z Komisją Europejską i ten obiekt idealnie wpisuje się w nasze plany związane z rewitalizacją. To, co zostało tu stworzone jest wyjątkowe w skali Europy - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.
Zwycięzców ogłosili Placido Domingo, prezydent organizacji Europa Nostra i Tibor Navracsics, komisarz Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu.
W ceremonii wręczania nagród uczestniczyło ponad 1000 osób, między innymi wysokiego szczebla przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, państw członkowskich, a także wiodący przedstawiciele organizacji dziedzictwa kulturowego z całej Europy.
Dziś Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to największy kompleks turystyczny i kulturalny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. Najcenniejszymi elementami kompleksu są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.
Nagroda Dziedzictwa Europejskiego/ Nagroda Europa Nostra, zwana europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego, jest ogromnym wyróżnieniem dla tego wyjątkowego obiektu i nakładu pracy, jaki włożono w jego udostępnienie odwiedzającym. Przyznanie Sztolni Grand Prix jest ukoronowaniem starań Muzeum o zachowanie cennego dziedzictwa kultury przemysłowej i zbudowanie w oparciu o to dziedzictwo ośrodka, który będzie stanowił wzór i przykład dobrych praktyk dla całej Europy.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)