Polsko-francuska strażacka współpraca

Ochotnicze straże pożarne z Lubuskiego i francuskiego departamentu Le Lot będą współpracować. W tym celu podpisane zostało porozumienie. – Istotą współpracy jest wymiana doświadczeń, ale też nawiązanie dobrych relacji, szczególnie w zakresie młodzieżowych drużyn. Mam nadzieję, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej będzie to możliwe – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak kontrasygnując porozumienie, które w imieniu OSP podpisał Edward Fedko – prezes zarządu wojewódzkiego.

335896s

Lubuskie od lat współpracuje z francuskim departamentem Le Lot. Do tej pory głównie w dziedzinie edukacji, nauki, wymiany młodzieży. – Jednak do tej pory nie udało nam się nawiązać współpracy pomiędzy strażakami, w zakresie ratownictwa. Od dziś to się zmieni i mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać i przynosić efekty, bo bezpieczeństwo mieszkańców jest naszym wspólnym priorytetem – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.
Podczas wizyty w Lubuskiem francuscy strażacy odwiedzili m.in. jednostki w Jarogniewicach i Dobiegniewie, spotkali się z wojewódzkim komendantem Państwowej Straży Pożarnej i odwiedzili centrum dowodzenia. Spotkają się też z władzami Zielonej Góry i Gorzowa.
Pułkownik Ives Marcoux, zastępca dyrektora Centrum Pożarnictwa i Ratownictwa w departamencie Le Lot podkreślał, że między działalnością strażaków z Francji i Polski jest wiele podobieństw. Jednocześnie metody działania mogą być inne. Dlatego możemy się od siebie wiele nauczyć - zaznaczył.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)