Wielkie święto kina w Toruniu

W sobotę (9 listopada) w Toruniu rozpoczyna 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Podczas imprezy Toruń odwiedzą gwiazdy światowego kina, między innymi Quentin Tarantino, Edward Norton, Danny DeVito, Richard Gere i Peter Greenaway. Partnerem głównym imprezy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

32243

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs główny o Złotą Żabę, w którym rywalizują autorzy zdjęć filmowych. Jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wśród tegorocznych obrazów pokazanych w konkursie głównym są między innymi „Joker”, „Malowany ptak”, „Obywatel Jones”, „Oficer i szpieg”.
W ramach festiwalu Urząd Marszałkowski organizuje konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze, w którym rywalizują spoty reklamujące fundusze unijne. W tym roku będzie to 19 krótkich filmów zgłoszonych przez: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, urzędy marszałkowskie województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Funduszy Unijnych. Zwycięzców poznamy 14 listopada.
Częścią festiwalu są także liczne seminaria i warsztaty na temat sztuki filmowej, w szczególności operatorskiej, które przyciągają zarówno wielu zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców.

Samorząd województwa wpiera festiwal Camerimage od momentu jego powrotu do regionu w 2010 roku. Obecną edycję dotuje kwotą 1 miliona złotych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)