Po prawie 40 latach pociągi wrócą do Bielawy

Niespełna rok od przejęcia przez samorząd województwa dolnośląskiego linii kolejowej między Bielawą a Dzierżoniowem została ona wyremontowana i wkrótce będzie służyć podróżnym. Prace remontowe kosztowały niemal 15 milionów złotych, a po odnowionej linii przejechał pociąg testowy Kolei Dolnośląskich.

34556o

Linia nr 341 relacji Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów była pierwszym z 22 odcinków tras, które od PKP przejmuje samorząd województwa. W połowie grudnia ubiegłego roku marszałek przejął zarząd nad nią, a w styczniu 2019 ogłoszono przetarg na jej rewitalizację.
- Przejmowanie i reaktywacja nieczynnych linii kolejowych to jeden z elementów strategii rozwoju transportu w naszym regionie. Przejmiemy od PKP ponad 20 odcinków linii kolejowych. W sumie to ponad 400 km torów, które w dużej części rozszerzą system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a  turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Pozyskana od PKP linia będzie stanowiła przedłużenie relacji pociągów z Wrocławia do Dzierżoniowa. Kursy zostaną przedłużone do Bielawy Zachodniej. Czas podróży do Wrocławia wyniesie ok. 85 minut, a inwestorem i zarządcą linii będzie DSDiK. Dzięki współpracy samorządu województwa i rządu wykluczenie transportowe na Dolnym Śląsku będzie dotyczyło około 100 tys. osób mniej.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)