Wkrótce powstanie elektroniczna baza danych o śmieciach

Od stycznia 2020 roku zacznie funkcjonować elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), która ma uszczelnić rynek gospodarki odpadami. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach wraz z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym rozpoczęli pierwsze szkolenia dla administracji i przedsiębiorców w związku z planowanym wejściem w życie nowych przepisów.

3443556to

– Gospodarka odpadami wymaga szczególnej troski. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Uruchomienie elektronicznej bazy, która będzie obowiązywać od nowego roku, to ważny krok, który pomoże przeciwdziałać patologicznym zjawiskom – podkreśla członek zarządu województwa Marek Jońca, który otworzył szkolenie.
Jak wyjaśnia Wioletta Czarnecka, kierowniczka Oddziału Gospodarki Odpadami w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, uruchomienie bazy na pewno zwiększy nadzór nad tym, co dzieje się z odpadami. – Wszystkie dane na temat danego przedsiębiorcy będą od razu dostępne dla uprawnionych służb po zalogowaniu się do bazy. Będzie można też śledzić całą “drogę” odpadu, od przedsiębiorcy, który go wytworzył, poprzez pośrednika, aż do miejsca, gdzie zostaje poddany odzyskowi, recyklingowi bądź unieszkodliwieniu – wyjaśnia Czarnecka.
Szkolenie prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy, który na zlecenie Ministerstwa Środowiska przygotowuje oprogramowanie.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)