„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

Ponad 5,5 tys. dzieci z subregionu płockiego weźmie w tym roku szkolnym udział w zajęciach promujących bezpieczne poruszanie się po drodze. Zakończył się też pilotażowy program szkoleń na Torze Modlin. Z subregionu płockiego brały w nim udział 24 osoby powyżej 55. roku życia. Wkrótce przeszkoleni zostaną także młodzi kierowcy w wieku 18–24 lata. To tylko część z działań prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego razem z mazowieckimi WORD-ami.

5434345zo

– Świadomość noszenia odblasków rośnie. Po wielu latach naszej akcji możemy powiedzieć, że ludzie zaczęli dostrzegać, że nawet mały element odblaskowy ma znaczenie. Widać to szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży – coraz chętniej zabierają elementy odblaskowe w drogę do szkoły. Mamy w tym swój udział i to niemały. Od kilkunastu lat prowadzimy w szkołach zajęcia edukacyjne, uczymy podstaw pierwszej pomocy oraz jak bezpiecznie zachować się na drodze. Tylko dzięki naszej ostatniej akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” ponad pół miliona młodych ludzi zostało wyposażonych w odblaski. I z satysfakcją zauważam, że widzę te nasze elementy na mazowieckich drogach – podkreśla marszałek Adam Struzik.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

Trwająca od 5 lat kampania ma nie tylko charakter informacyjny. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach.

Nauka przez zabawę i ćwiczenia

Podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach podstawowych wszyscy uczniowie otrzymują zestawy zawierające elementy odblaskowe. Mają też okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Próbują też swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest projekcja edukacyjnego filmu „tak, chcę być bezpieczny”. Podczas zajęć dzieci i młodzież mają okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem.

Czas na pierwszaki i przedszkolaki

Aby poszerzyć krąg odbiorców, a przede wszystkim nie zostawić żadnego młodego Mazowszanina bez wiedzy i wyposażenia, w 2017 r. stworzono dodatkową kampanię „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. Uczniowie pierwszych klas na Mazowszu otrzymują wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe: zawieszki, które można przypiąć do plecaka lub ubrania, opaska odblaskowa oraz opaska LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”.
W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – osoby w wieku 18-24 lata. Każda z grup ma okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych im na terenie Toru Modlin. Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego.

Stop pijanym kierowcom

Dla zwiększenia efektywności działań komendy policji z terenu województwa mazowieckiego będą wyposażone w podręczne analizatory wydechu do badania trzeźwości kierowców. Województwo mazowieckie zakupiło 22 alkomaty, które trafią do komend powiatowych i miejskich policji. Funkcjonariusze będą mogli sprawniej i efektywniej pełnić swoje obowiązki oraz lepiej dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Źródło: www.mazovia.pl
(ski)