Samorząd to esencja demokracji

Samorząd to esencja demokracji, bez sprawnego samorządu trudno dziś mówić o nowoczesnym ustroju państwa – mówił wczoraj podczas Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego marszałek województwa Cezary Przybylski. Marszałek ostrzegał też przed centralizacją państwa.

2334561

Podczas VII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który w środę odbył się we Wrocławiu, rozmawiano m.in. o roli i znaczeniu samorządu we współczesnej Polsce, o rozwoju transportu i kolei, walce z zanieczyszczeniem środowiska oraz o problemach służby zdrowia. Cezary Przybylski podkreślił, że o samorządach należy nieustanie debatować. Marszałek mówił też o wykorzystaniu pieniędzy unijnych w ostatnich latach na Dolnym Śląsku, budowie nowego szpitala we Wrocławiu czy inwestycji w centrum sportowe w Jakuszycach.
- Samorząd to esencja demokracji, bez sprawnego samorządu trudno dziś mówić o nowoczesnym ustroju państwa - zaznaczył marszałek. Jak wskazał, po 1989 r. w Polsce udało się stworzyć "małe ojczyzny, które są sprawnie działającymi organizmami". - Samorządy w badaniach opinii publicznej od lat cieszą się większym zaufanie społecznym niż władze centralne. Zasługi samorządów dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj dzięki ciężkiej pracy rośnie autentyczna siła Polski - powstają hale sportowe, nowe żłobki, przedszkola, to osiągnięcia, z których wszyscy jesteśmy dumni - zauważył Przybylski. Podkreślił, że nie ma silnych samorządów bez aktywnego udziału obywateli oraz bez konstruktywnej współpracy z rządem. - Niestety dziś samorządność w Polsce stoi na rozdrożu. Największym zagrożeniem dla samorządów jest powrót do centralizacji państwa polegający na tym, że rządzący wiedzą lepiej czego nam tu na dolne potrzeba - zauważył. Zdaniem marszałka "pokusa centralizmu jest widoczna".
- Dochodzi do sytuacji, w których samorządom odbiera się część zadań, albo dodaje się zadania, przy czym nie idzie za tym ich finansowanie - zaznaczył. Według Przybylskiego w ciągu kilku lat samorządy zostały stopniowo pozbawione kontroli nad takimi obszarami jak: gospodarka wodna, powiatowa inspekcja weterynaryjny czy gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska.  Jak podkreślił, zaniepokojenie samorządów budzą problemy w służbie zdrowia. - Decyzje w Ministerstwie Zdrowia oraz NFZ pogarszają sytuację finansową szpitali; niedofinansowanie służby zdrowia przerzucane jest na samorządy - dodał marszałek.
Zdaniem Przybylskiego, aby zachować dynamikę inwestycyjną samorządów potrzeba sprawnego mechanizmu rekompensaty związanego z uszczupleniem dochodów po zmianach w PIT i CIT. - Koniecznie będzie przedyskutowanie na nowo za ogólną zgodą przedstawicieli rządu i samorządu podziału podatku, ustalenie, jaki procent z PIT i CIT, a także z VAT powinien otrzymać samorząd terytorialny - ocenił marszałek.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 124 razy