Noworocznie z lubuskimi dziennikarzami

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak wraz z zarządem regionu spotkała się z przedstawicielami lubuskich mediów na spotkaniu noworocznym. Była to okazja do podsumowania wydarzeń 2019 roku oraz przedstawienia priorytetów w budżecie na 2020 r. – Będzie to czas wielkich inwestycji, ale także mocno postawimy na sprawy społeczne i lepszą komunikację z  mieszkańcami – podkreślała marszałek. Spotkanie było także okazją do wyróżnienia przedstawicieli lubuskich mediów i  podsumowania wydarzeń roku 2019.

4656654us

- W tym roku świętować będziemy 30-lecie samorządu. Chcę pokazać, jak wielkie samorząd ma znaczenie dla mieszkańców naszego regionu i całej Polski. Będziemy obecni na 30. lekcjach obywatelskich w całym województwie. Będziemy też rozmawiać przy okrągłym stole o potrzebie reformowania samorządu. Będziemy także rozmawiać o 20-leciu współpracy z Brandenburgią, bo transgraniczne położenie ma ogromne znaczenie dla regionu. W tym roku Lubuskie przewodniczyć będzie Konwentom Marszałków – dodała.
Marszałek zaprezentowała priorytety samorządu województwa na rok 2020. Zaznaczyła, że będzie to rok kulminacji inwestycji związanych z funduszami unijnymi, co spowodowane jest zbliżającym się końcem tego okresu programowania. W ostatnim roku jego obowiązywania zaplanowano 22 konkursy, na łączną kwotę 103 mln zł - chcemy dobrze zakończyć to rozdanie. Wskaźniki mamy super. Komisja Europejska bardzo dobrze nas ocenia – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak.
– W obowiązującej Strategii Rozwoju Województwa dostępność transportowa i komunikacyjna to jest numer jeden – podkreślała E. Polak. - W zakresie nowoczesnych technologii rozpocznie się realizacja projektu związanego z budową Parku Technologii Kosmicznych.W czołówce, jeżeli chodzi o wydatki w regionie, jest także ochrona zdrowia. Samorząd kontynuować będzie także inwestycje w kulturę: modernizację i rozbudowę Filharmonii Zielonogórskiej, modernizację i rozbudowę teatru z w Zielonej Górze i modernizację teatru w Gorzowie, rozbudowę Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz muzeum w Bogdańcu. Lubuskie w tym roku mocno postawi na sprawy społeczne. - Będziemy robić wszystko, żeby włączyć obywateli i pobudzić ich do aktywności. Stawiamy mocny akcent w budżecie na inicjatywy obywatelskie. Kontynuować będziemy programy dla młodych, seniorów i dla obszarów wiejskich oraz stypendia – wyjaśniła marszałek. – Będziemy kontynuować program Lubuskie Talenty.

Marzena Toczek
Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)

Czytany 74 razy