Podkarpackie: największy wzrost PKB w kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2018 r. województwo podkarpackie zanotowało największy wzrost PKB - o 7,8 proc. - spośród wszystkich regionów w kraju. Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla to zasługa m.in. dobrego wykorzystania pieniędzy z UE. W ocenie marszałka, Podkarpacie stało się liderem gospodarczym wśród wschodnich województw Polski. - Jesteśmy liderem zmian, rozwoju, innowacji w tej części kraju - dodał. GUS podał, że średni wzrost PKB w kraju w 2018 r. wyniósł 6,3 proc., podkarpacki PKB wzrósł w tym czasie o 7,8 proc.

- Wyprzedziliśmy województwa, które mają potężny przemysł, dobre położenie geograficzne i dobrą historię związaną ze swoim rozwojem. Dlatego cieszą nas te dane dotyczące PKB - mówił Ortyl i dodał, że chciałby, aby to tempo wzrostu się utrzymało w kolejnych latach.
Wpływ na tak dobry wynik województwa, zdaniem marszałka, miała na pewno kwestia uprzemysłowienia, dużych nakładów na innowacje i dobre wykorzystanie środków europejskich. - Nie bez znaczenia były również inwestycje zagraniczne na Podkarpaciu czy wielkość eksportu, który dotyczył bardzo innowacyjnych produktów - stwierdził. Ortyl podał również dane, z których wynika, że w 2018 r. województwo znalazło się na pierwszym miejscu pod względem dynamiki wzrostu osób zatrudnionych w przemyśle. W 2018 r. odsetek pracujących w sektorze przemysłowym stanowił na Podkarpaciu 35 proc. Dało to regionowi 5 miejsce w kraju.
Podkarpackie w zestawieniach gospodarczych za rok 2018 znalazło się także na pierwszym miejscu pod względem nakładów przedsiębiorstw na działalność innowacyjną. W 2018 r. takich firm było aż 23,8 proc. Średnia dla kraju wyniosła 15,7 proc. - Mamy też dobre wskaźniki dotyczące współpracy firm w zakresie działalności innowacyjnej. W 2018 roku w województwie podkarpackim ponad 10,2 proc. przedsiębiorstw podjęło ze sobą współpracę w tym zakresie i był to najwyższy odsetek w kraju - powiedział marszałek województwa. Ortyl podkreślił, że istotne jest również czwarte miejsce województwa w udziale przychodów netto ze sprzedaży produktów innowacyjnych.
Dyrektor urzędu statycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan podał, że w 2018 r. region wypracował ponad 82 mld zł PKB. "To najwyższa wartość wśród województw wschodnich. A jeśli chodzi o kraj to jesteśmy w środku stawki. Ta kwota dała nam 3,9 proc. udziału w tworzeniu krajowego PKB" - dodał.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 97 razy